Quantcast
Channel: A Cup Of Style
Viewing all 1284 articles
Browse latest View live

STĚHOVÁNÍ | Kuchyň

$
0
0

Když jsem se na instagramu ptala, co by vás o našem stěhování zajímalo nejvíc, odpověď byla většinou že "ÚPLNĚ VŠECHNO!!". Což mě těší, protože já už pěkně dlouho nedělám nic jinýho, než že si na Pinterestu a Instagramu hledám inspiraci, brouzdám po eshopech s nábytkem a dekoracema, a pak to opatrně prezentuju Kubovi, jestli se mu to líbí. Kdo někdy zařizoval byt s přítelem, asi pochopí, proč říkám "opatrně". I když nevím, třeba existují páry, které se na všem shodnou. To by mě vlastně docela zajímalo. Jak to máte s partnerem (nebo partnerkou) vy? Shodnete se jednoduše, nebo o každé věci diskutujete? Já musím říct, že jsme se naštěstí celkem rychle shodli na těch základních věcech, ale doplňky, to je boj. Mně se totiž líbí hlavně všechno hezký a Kubovi zase všechno praktický - a bohužel jsou to často dvě úplně odlišný věci...

Jak už jste možná viděli ve vlozích, budeme se stěhovat do nového, úplně nezařízeného bytu a čeká nás tak vybavování kuchyně s obývákem, ložnice, pracovny a částečně i koupelny. Dneska jsem si říkala, že bych se s vámi mohla podělit o naší inspiraci na kuchyň a trošku i o to, jak vlasně probíhalo celé naše plánování kuchyně, protože to byl teda proces (asi tak jako přebírání bytu, ale o tom se víc dozvíte v mém časosběrném stěhovacím vlogu, který plánuju vydat, až bude všechno hotový!).

Kuchyň plánujeme už někdy od půlky září a vypadá to, že ji v pátek už konečně objednáme a začne se na ní pracovat! Protože je to poprvý, co byt zařizujeme, musím hned na začátek říct, že mě vážně překvapilo, jak náročný je něco vymyslet, aby to bylo opravdu funkční a praktický, odkomunikovat to a vůbec najít i odkud si nejlépe vše koupit, aby vaše představa o ceně odpovídala i tomu, co dostáváte. My jsme hned ze začátku narazili na celkem neprofesionální přístup kuchyňských studií, kdy v jednom případě nás celkem odradila už prvotní návštěva a v tom druhém zase to, že nám odmítli sdělit ceny za jednotlivé položky. Měli jsme pouze celkovou cenu, která ale téměř o polovinu převyšovala předem domluvený budget.

Nakonec jsme se i na vaše doporučení rozhodli zvolit asi nejjednodušší cestu a vybrali si kuchyň v Ikee. Už od začátku víme, že chceme úplně jednoduchou, bílou, matnou kuchyň s černou deskou a černými detaily. Jediné, s čím jsme hodně bojovali bylo celkové rozložení. Docela rychle jsme totiž zjistili, že prostor, který vypadá velký, zase tak velký není a často nám to o pár centimetrů nevycházelo. Teď už máme vymyšlenou variantu do L, s větším ostrůvkem a jenom doufáme, že až kuchyň přijdou zaměřit, že nepřijdou na nějaký důvod, proč by to nešlo.

A poslední věcí, na kterou jsem se vás chtěla zeptat je, jestli máte někdo zkušenost s betonovou stěrkou v kuchyni na zdi za linkou. Já jsem totiž původně chtěla dlaždičky s černou spárou (jako jsou na první koláži), ale máme pocit, že je to hodně výrazný prvek a tolik by se to pak nehodilo k obýváku. Takže teď přemýšlíme právě nad stěrkou, protože to vypadá skvěle a vlastnosti by to mělo mít taky dobré.

Baví vás takovéhle články? Mám s vámi sdílet i naší inspiraci na obývák, ložnici a pracovnu? A je ještě něco dalšího, co by vás zajímalo?

TÝDENNÍ VLOG | Akční týden!

$
0
0

Posledních pár týdnů bylo opravdu akčních a zdá se, že se to asi nezmění až do Vánoc (kdo se těší na vlogmas? Myyyy!). V dnešním vlogu vás vezmeme s sebou na naší první prodejní akci Meet papír, kde jsme byly s naší kolekcí papírnictví a mohly nejen potkat vás, ale taky všechny další milovníky papíru. Vyrazily jsme na autogramiádu do Bratislavy, přednášely jsme na jedné marketingové konferenci a mimo jiné přesazovaly naše kytičky. Jestli vás zajímá, jak se daří mým avokádům, tak si tenhle vlog nenechte ujít!

Na víkend jsme teď obě vyrazily mimo Prahu, načerpat trochu čerstvého vzduchu a už se na vás těšíme zase na dalších autogramiádách a akcích!

  • 21. 11. Brno - autogramiáda Knihy Dobrovský, Joštova 6, od 16 hodin
  • 22. 11. Ostrava - autogramiáda s besedou KNIHCENTRUM, Smetanovo náměstí, od 16 hodin
  • 15.12.-16.12. Praha - Dyzajn Market Zima, Náměstí Václava Havla
Jaké jsou vaše plány na víkend?

NOVINKY | Měsíční plánovače, Vánoční sady produktů a další!

$
0
0

Krásnou středu, tak konečně je to tady a my pro vás máme měsíční plánovače na rok 2019 ke stažení zdarma. Máme neuvěřitelnou radost z toho, kolik z vás si je oblíbilo a pravidelně je používá. A to do té míry, že už si bez nich váš měsíc třeba nedovedete představit.


Společně s nimi jsme si připravily ještě i habit tracker, což je takový šikovný plánovač na zaznamenávání návyků - cvičení, spánek, pitný režim, nálada, čtení.. můžete si tam zapisovat cokoli vás napadne. Ve dnech, kdy svůj stanovený cíl splníte, třeba budete cvičit, si políčko vybarvíte. No a na konci měsíce můžete sledovat, jak se vám danou věc dařilo plnit.


Rozhodly jsme se udělat radost i všem školákům a vytvořit dvě verze rozvrhu hodin(podle toho, kolik hodin vás každý týden ve škole čeká). Ten si můžete vytisknout a připrevnit na nástěnku, nebo třeba nalepit do diáře. Dá se ale využít i na plánování směn, tréninků, nebo jakýchkoli dalších pravidelných aktivit.


A poslední novinkou, o které jsme vás chtěly dneska informovat je to, že jsme na eshopu vytvořily tři Vánoční sady našich produktů za zvýhodněnou cenu. První dvě vždy obsahují diář, základní set samolepek, sadu tužek a to do list a ta třetí zase všechny čtyři druhy našich samolepek. Stále také platí, že když nám do poznámky k objednávce napíšete své jméno, pošleme vám podpisovou kartičku s věnováním.


Budeme se těšit na vaše objednávky a hlavně fotky toho, jak s námi plánujete! Ty nám totiž vždycky udělají neuvěřitelnou radost :)).

STĚHOVÁNÍ | Naše tipy a zkušenosti!

$
0
0

Krásnou sobotu! Dneska pro vás nemám video s Nikčou, ale s Kubou! Rozhodli jsme se, že zkusíme sesumírovat nějaké naše tipy a zkušenosti se zařizováním a stěhováním a budeme moc rádi, když se s námi v komentářích podělíte zase o ty vaše.

Jsme pořád víceméně na začátku, ale z jedné věci máme tenhle týden radost. Máme zaměřenou kuchyň, rozvržené rozvody odpadu, vody a elektřiny a všechno sedělo tak, jak jsme si naplánovali. Takže třikrát hurá, v pondělí nebo v úterý už půjdeme objednat kuchyň :)).

VLOGMAS | ADVENTNÍ KALENDÁŘ 2018

$
0
0

Vánoce jsou tady! Toto kouzelné období vždycky rády prožíváme co nejvíc s vámi, jsme vděčné za to, že nás během celého roku podporujete a chceme se vám aspoň trochu odvděčit. Už tradičně tedy chystáme Vlogmas, tedy videa každý den na našem YouTube kanále. Naší druhou teď už tradiční aktivitou je adventní kalendář plný soutěží a na ten se právě teď díváte. Jak bude tahle vánoční soutěž fungovat? Každý den si můžete "vyloupnout" jednu soutěž. Budete moct soutěžit vždy jen ten daný den (tak bacha aby vám soutěže neunikly!). Soutěžit se bude o ceny, které nám do soutěže věnovali partneři se kterými spolupracujeme. Tímto jim za ty krásné dárky děkujeme a doufáme, že udělají radost i vám. Na všechny dárky se můžete podívat v našem videu a článku. Můžou vám sloužit i jako inspirace na dárky pro vaše blízké.

Ceny jsme vám sice představily, ale neprozradíme vám, v jakém pořadí se o ně bude soutěžit! Na to už si budete muset počkat a adventní kalendář bedlivě sledovat.

Pravidla jsme vám ještě podrobně popsaly TADY, tak pokud vám něco není jasné, odpověď najdete tam. Teď už se pusťme do soutěžení! 


Tipy na Vánoční dárky!

$
0
0
Ahoj všichni, tak je to zase tady! VLOGMAS! To to uteklo. My jsme akorát stihly zapomenout, kolik to bylo minulý rok nocí strávených u počítače a zase jsme si to na sebe ušily znovu. Taková naše osobní vánoční výzva. Vydat každý den jedno video.

Ale nenechte se zmást, těšíme se na to stejně tak, jako vy. Protože nás neuvěřitelně baví dokumentovat tu předvánoční atmosféru, sdílet s vámi naše myšlenky a hlavně máme možnost vás alespoň trochu odměnit za tu vaší skvělou celoroční podporu.

Stejně jako loni tak i letos na YouTube najdete každý den nové video a na blogu, v našem adventním kalendáři, každý den novou soutěž. Soutěžit se bude o krásné ceny od nás, našich dlouhodobých partnerů a dalších šikovných tvůrců, které chceme podpořit. Tak se hlavně nezapomeňte pravidelně vracet, protože každá soutěž bude trvat pouze 24 hodin.
Týdenní plánovač pro Srdce na dlani - Prvním produktem, který vám chceme představit, je úplná novinka z naší kolekce, a to týdenní plánovač. Máme s ním ale trochu speciální úmysly.Veškeré peníze z prodeje plánovače právě v období vlogmas, od 1.-24.12., jsme se rozhodly věnovat charitativní organizaci Srdce na dlani. Ta motivuje děti z dětských domovů a pomáhá jim rozvíjet se, prožít šťastné dětství a především se po odchodu z dětského domova integrovat do společnosti. Ne každý totiž máme v životě stejnou startovací pozici. To však neznamená, že nemůžeme dosáhnout čehokoli, co si usmyslíme. Budeme moc rády, když se rozhodnete udělat si radost plánovačem a podpoříte tím i tak krásný projekt, jako je právě Srdce na dlani.

Motivační diář a diář A Cup of Style na rok 2019 - Kdo jste si ještě nepořídili diář na rok 2019, máme pro vás jeden tip :D. Z našich diářů na rok 2019 máme totiž takovou radost, že už se nemůžeme dočkat 1. ledna. Tentokrát jsme pro změnu zvolily trochu tmavší design. Jinak ale vše zůstalo při starém - hooodně plánováčů, spousta místa na poznámky, motivační textíky, svátky, gumička na zavírání... Když si diář objednáte u nás na eshopu, dostanete k němu navíc set základních samolepek jako dárek. Samolepky si ale samozřejmě můžete koupit i zvlášť a celou kolekci doladit třeba To do listem!

Olympus Pen E-PL 8 - Pro všechny budoucí fotografy už máme taky dávno vybraný dáreček. Náš nejoblíbenější Olympus Pen. Bez toho už více než pět let nedáme ani ránu. Nejenom, že je to asi ten nejhezčí foťák na trhu, ale díky výměnným objektivům s nim vyfotíte opravdu všechno, co si vymyslíte. Navíc je lehký, vejde se do každé kabelky a jde pomocí aplikace propojit přímo s telefonem. Můžete uplatnit naší speciální slevu na 10 % při zadání kódu N6W8-GJ57-52XJ na stránce https://olympusobchod.cz/vip.

Kosmetika Yves Rocher - O Yves Rocher už jste od nás slyšeli několikrát. Letos jsme se s Niky dokonce mohly jet podívat do vesničky La Gacilly, rodiště Yvese Rochera a místa, kde většina produktů ještě dodnes vzniká. Voňavou péčí o tělo opravdu nikdy nešlápnete vedle!

Frusack - Udělá radost každému, kdo se alespoň trochu zajímá o naší planetu a udržitelnost. Nebo může být dobrou osvětou právě na tohle téma. Jednoduše nahradí jednorázové mikrotenové sáčky, do kterých si v obchodech dáváte ovoce, zeleninu, pečivo, nebo jakékoli jiné potraviny. Je lehký, skladný a průhledný, takže na pokladně na vás nebudou podezíravě koukat, co že se to snažíte propašovat. Vyzkoušeno! S kódem"acosvánoce" máte navíc na vánoční edici Coral Reef 10 % slevu!

Zdravý start do nového roku - Po Vánocích si řekneme, že odteď už na sobě zamakáme. Známe to asi všichni, všechno to jídlo, válení se doma, v člověku to vzbudí trochu pocit viny a chce pomoct svému tělu dostat se do formy. Nejlepší výsledky ale dosáhnete, když budete mít k ruce odbornou pomoc. Abyste to dělali opravdu zdravě, zachovávali správné výživové hodnoty a tím byla vaše snaha efektivní. Zajímavým dárkem může být pomoc výživové specialistky. My můžeme doporučit Markét Gajdošovou, se kterou už několik měsíců spolupracujeme.

Pandora - Šperk je další sázka na jistotu! My jsme vybraly ty z nové zimní kolekce Pandory. Zamilovaly jsme si hlavně jemný design náramku a naušnic, připomínající sněhovou vločku a náhrdelník s perlou, který se skvěle hodí nejenom na slavnostnější události, ale klidně taky na každodenní nošení.

Vlněná deka Frensia- To jsem takhle nedávno hledala velkou pletenou vlněnou deku, až jsem narazila na šikovné holky z ateliéru Frensia. Tyhle deky nejenom, že krásně zahřejí, ale jsou taky úplně krásným interiérovým (a instagramovým) doplňkem.

Balzámy na rty EOS - Jsou už několik let našimi nejoblíbenějšími a nosíme je s sebou v každé kabelce a téměř každé kapse. Na výběr je opravdu velké množství vůní a typů - seženete například matné, perleťové, nebo praktické k moři a na hory s SPF!

LAAB - K Vánocům neodmyslitelně patří fotky! A jestli hledáte moderní, neokoukané a originální řešení, určitě se mrkněte na web Natálky. Ta vytváří krásná dřevěná alba, leporela a kalendáře, které uchovají vaše nejlepší vzpomínky a ještě budou vypadat krásně na stole, nebo na poličce.

WeWood - Je italská značka originálních, dřevěných hodinek, na kterých nás baví nejen jejich vzhled, ale především celá filozofie značky. Jsou vyrobené z odřezků vzácných dřevin, které by jinak přišly nazmar a za každý prodaný kus se vysadí jeden nový strom. Sehnat můžete nejrůznější pánské i dámské varianty od těch masivnějších, až po úplně jemné a elegantní.

Pokojovky - Od té doby, co jsme se já i Niky přestěhovaly do vlastního bytu, pustily jsme se taky do pěstování pokojových rostlinek. Jak jste asi viděli, hned se nám to ale nedařilo. Hodně nám pomohly právě holky Pokojovky a jejich Workshop pro začátečníky. Tam jsme se dozvěděly spoustu důležitých informací o typech rostlin, přesazování, světle, zálivce a tak dále... holky kromě workshopů rostlinky také prodávají a úplnou novinkou je jejich knížka. Jestli máte v okolí milovníka zelené, dárečkem od holek mu rozhodně uděláte radost!
    Puma - Na tenisky Puma nedáme dopustit. Jsou pohodlné, stylové a nosí je třeba i Selena Gomez :)). Jako tip na dárek jsme vybraly tyhle krásné jednoduché, ale výrazné Puma Cali. Seženete je třeba v A3 Sportu.

    Kreativní slovník - Jelikož máme rády jazyky, projekt Kreativní slovník nás zaujal hned na první pohled. Jde o inovativní způsob učení se jazyka pomocí myšlenkových map a obrázků. Je to zábavné i pro dospělého, najdete v něm nejrůznější situace od stěhování, přes vaření až po podnikání a rozhodně potěší každého, kdo si chce rozšířit slovní zásobu.
    Surf-trip.cz - Jedním z nejkrásnějších dárků jsou zážitky! Takže pokud máte v okolí nějakého cestovatele, který se nebojí nových výzev, rozhodně doporučujeme aktivní dovolenou se Surf-tripem. Vycestovat můžete po Evropě, nebo taky někam dál. My jsme navštívily Francii, která je opravdu akční, plná výletů, dobrého jídla a dlouhých pláží, Španělsko, které je zase skvělé pro surfové začátečníky a taky ty, kteří si chtějí užít dovču trošku mimo civilizaci, na venkově, u kouzelného zálivu aSri Lanku a Bali, kde se zase seznámíte s úplně odlišnou exotickou kulturou, užijete si sluníčko a krásné vlny.

    Spell - Dalším dárkem, který si podle nás zaslouží úplně každý, je odpočinkové a "zkrášlovací" odpoledne. My doporučujeme náš nejoblíbenější salón Spell, který vybudovala nejšikovnější Barunka a o své zákaznice se stará jako o princezny. A taková poukázka na nový účes, upravené obočí, nebo i jen to nejlepší Chai Latte v Praze vykouzlí nejeden úsměv na rtech.
    Fitbit - Jestli jsem si něco v uplynulém roce oblíbila, je to rozhodně Fitbit. Od té doby co ho mám jsem ho skoro nesundala z ruky a už jsem ho doporučila úplně všem svým kamarádům. Udělá radost holkám i klukům a to především těm, kteří rádi pozorují nejrůznější statistiky a zajímá je, kolik toho naspí, kolik nachodí, kolik spálí a tak. Velkou výhodu vidím také v tom, že se dají hodinky jednoduše spárovat s mobilem a vidíte na nich i příchozí zprávy, hovory a upozornění. Nově jsem si je také spárovala s platební kartou a nemusím tak vyndavat už ani peněženku. Stačí přiložit hodinky a je zaplaceno.

    Zoot - Kdyby vám náhodou nestačily naše tipy na vánoční dárky, mrkněte na Zoot. Tam mají každoročně takhezky zpracovaný průvodce, že si tam opravdu každý najde to pravé! My jsme si třeba zamilovaly tenhle KeepCup. Skvěle nahradí jednorázové kelímky na kafe a čaj a můžete ho nosit všude s sebou.

    Roxy - Už když jsme byly mladší, obdivovaly jsme nejenom jednotlivé kousky oblečení Roxy, ale taky celý životní styl spojený se surfováním a snowboardováním. A taková zimní bunda, helma na snowboard, nebo lyžařské brýle by rozhodně patřily (a stále patří) k našim splněným snům.

    Martinus - Knížky pod stromečkem nikdy nesmí chybět. Nikomu! My můžeme doporučit například Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky díl první a druhý, Dej mi své jméno, Už zase létám, Nejlepší víkend, nebo Tatéra z Osvětimi.

    Koralky.cz - Ideálním dárkem pro všechny šikovné tvořilky jsou korálky. Na koralky.cz najdete všechno, co potřebujete. Minerály, skleněné, broušené, rokajlové korálky, zlaté i stříbrné komponenty, zapínání, vlasce a gumičky na navlékání a také spooooustu inspirace.

    Douglas - Věřte nám, že ani s dekorativní kosmetikou nemůžete šlápnout vedle. Navíc, pokud je v nějakém roztomilém vánočním balení a třeba rovnou v nějaké sadě. Řasenka, oční stíny, tvářenka, nebo rozjasňovač a máte vyhráno.

    Urbanears - Hezkým a hlavně praktickým dárkem jsou sluchátka. A ještě ke všemu, když jsou bezdrátová. To je totiž ta nejpohodlnější věc na světě. Ať už sedíte u počítače, uklízíte, jdete na tramvaj, nebo si zaběhat. To, že vás nikde neotravuje žádný kabel a nic se vám nezašmodrchá je prostě k nezaplacení.

    C&A - Pro vánoční výbavu v podobě svetrů, pyžam a spodního prádla chodíme každoročně rovnou do C&A a ani letos nás nezklamali. Příjemné materiály a nejroztomilejší vzory zpříjemní konec roku taky úplně každému.

    Ikea - No a v neposlední řadě myslíme i na všechny, kteří si zrovna stejně jako já procházejí vybavováním bytu a stěhováním. A nebo i jen na ty, kteří mají prostě rádi bytové doplňky.Často je celkem riskantní vybírat konkrétní produkty, a proto dárek v podobě poukázky je jistota. Obdarovaný už si pak sám přesně vybere, co se mu do bytu hodí.

    Tak my doufáme, že jsme vás alespoň trochu inspirovaly a budeme moc rády, když se s námi v komentářích podělíte o vaše tipy. Hlavně ty kluci jsou často pěkný oříšek. A máte už vlastně dárky rozmyšlené, nebo dokonce koupené?

    STĚHOVÁNÍ | Ložnice

    $
    0
    0

    Tak už se to konečně dalo všechno do pohybu a my jsme v pátek s Kubou montovali postel a skříň do ložnice. Jestli jste ještě neviděli první část našeho stěhovacího vlogu, tak mrkněte tady. Dozvíte se tam, jaké jsme měli problémy při přebírání bytu a jak probíhalo plánování naší kuchyně.

    Dneska na youtube najdete vlog právě ze sestavování nábytku do ložnice, a tak jsem se rozhodla, že s tím rovnou spojím i tenhle článek na blogu a ukážu vám náš záměr a inspiraci (tu jsem samozřejmě hledala především na Pinterestu).

    V ložnici zatím máme úplně jednoduchou bílou skříň a postel. Skříň jsme si nakonec vybrali tu stejnou (PAX) jako máme doma teď a stejně v ní sestavíme i vnitřek, protože už jsme si na to zvykli a vážně nám to tak vyhovuje. U postele jsme měli hlavně dvě kritéria - Kuba si přál pohodlné čelo, protože často v posteli na něco koukáme, nebo si čteme a o čelo se opíráme a já zase chtěla, aby postel mělaúložný prostor dole, pod matrací. Nejlépe, aby se zvedala nahoru, protože šuplíkům může překážet noční stolek nebo kobereček. No a přesně takovou jsme i našli! (GVARV)


    Teď ještě přemýšlíme, jak ložnici doladit. Skleněné dveře skříně jsme nechtěli, ale nějaké zrcadlo by se mi tam líbilo. Už jenom kvůli tomu, že tam máme šatní skříň, tak ať si můžeme zkontrolovat outfit :D. Na straně u okna se tak nabízí takový malý koutek s nějakým zrcadlem a nejlépe i s komodou, ať máme ještě nějaký úložný prostor navíc. Toho není nikdy dost...


    Velkým otazníkem pro nás ale zatím jsou noční stolky a lampičky. Zase tolik prostoru tam na ně není, a proto teď přemýšlíme, jestli klasický noční stolek nevyměnit jen za nějakou menší poličku - na knížku, skleničku, budík a telefon.

    Jak jste nábytek do ložnice vybírali vy? Máte nějaké tipy na hezké noční stolky a poličky? My už možná přes svátky v bytě poprvé přespíme, tak na to se těšim. A hned v lednu se vrhneme na zařizování pracovny.

    Náš rok 2018!

    $
    0
    0

    Tak máme prvního ledna! Tyjo, to to zase uteklo... ale musím říct, že když jsem vzpomínala a probírala se fotkama za rok 2018, byl to zase pěkně nabitej a hlavně důležitej rok v našich životech. Dost jsme cestovaly, ale zároveň obě dokončily naše studia, přestěhovaly se a společně posunuly naše podnikání zase o krůček dál. 

    Na rok 2019 zatím nemáme vlastně žádné plány. To budeme všechno vymýšlet až se Niky vrátí ze Sri Lanky, ale věřím, že to bude zase skvělý rok plný zážitků a překvapení!

    A jestli vás zajímá, alespoň ve zkratce, jakej byl ten rok 2018, pojďte se na to s námi podívat.

    LEDEN

    Silvestra jsme loni, stejně jako letos, oslavili doma s rodinou, hráli deskové hry, jedli chlebíčky a pořádně se nasmáli. Máme to tak nejradši!


    Niky s Pierem si naopak celý konec roku 2017 a začátek roku 2018 užili na Kanárech. Procestovali ostrovy Tenerife a Gran Canaria a oslavili tak Silvestr hezky v teple.


    Jako jedno z novoročních předsevzetí jsme si zase daly "naučit se něco nového"! Rozhodly jsme se pro šití a přihlásily se na kurz pro začátečníky v Institutu módní tvorby. Protože nejenom, že nás takovéhle ruční práce baví, ale zároveň se o módu docela hodně zajímáme a máme pocit, že znalost materiálů a střihů s tím jde ruku v ruce. 

    Po kurzu jsme si dokonce i pořídily šicí stroj, ale i tak v tom šití pořád celkem tápeme a chce to hooooodně a hoooodně trénování, než ušijeme něco kloudného :D...

    ÚNOR

    Únor byl ve znamení stěhování! Niky se sestěhovala s Pierem a já jsem s Kubou využila toho, že se uvolnil byt, kde bydlela a přestěhovali jsme se tam. Původně to mělo být jen takové řešení na pár měsíců, než se přestěhujeme do našeho nového bytu, který měl být hotový v srpnu/září, ale jak už asi víte, stále ještě není hotový a teď to vypadá až na konec ledna. Takže nakonec to nebylo pár měsíců, ale skoro rok!


    Společně se stěhováním jsem taky objevila kouzlo pokojovek a nejenom, že jsem si jich spoustu nakoupila, ale začala jsem pěstovat avokáda z pecky. Začalo to pěti peckami a v jednu chvíli to přerostlo až trochu v posedlost, kdy jsem každému říkala, ať mi pecky schovává a dává :D.

    Teď máme doma pět rostoucích rostlinek a asi pět pecek, kterým se zatím úplně nedaří. Tak uvidíme, jestli z nich něco vyroste. Chce to totiž dost času a trpělivosti. Zkoušeli jste to někdy? A zajímal by vás můj návod, jak na to?

    BŘEZEN

    V březnu jsem vyrazila na hory s rodinou Kuby a moc jsme si to užili.



    Byli jsme v Rakouském středisku Schladming, kde jsem byla poprvé a musím říct, že se mi tam moc líbilo. Už teď se těším, že letos zase někam pojedeme!


    Bohužel jsem kvůli horám propásla první charitativní bazárek #KUPSIKARMU, protože se to holt sešlo termínově, ale holky mi alespoň celý den psaly jak to jde a nakonec se vybralo krásných 61 575 Kč na Milana a Konto bariéry!


    No a v březnu se taky Niky rozloučila se školou a měla svou bakalářskou promoci! Sepsala k tomu článek na blog na téma "Proč je důležité studovat?", který si určitě přečtěte, pokud jste ho ještě neviděli. A nezapomeňte nám pak do komentářů napsat, jak to vidíte vy!


    DUBEN

    V dubnu jsem dopsala diplomku...



    ...a "za odměnu" jsme si s Kubou udělali výlet do Berlína na koncert Sama Smitha, kterej byl úplně boží. A Berlín taky!


    Konal se taky další roční Utuberingu v Praze a v Brně a moc jsme se to s vámi užily. Tyhle akce, kde se můžeme s našimi sledovateli potkat naživo nás vždycky nabijou úžasnou energií! Děkujeme!!!


    KVĚTEN

    V Květnu jsme si udělali pár výletů po ČR, což je něco, co bych chtěla dělat víc i v roce 2019. Jestli pro nás máte nějaké tipy na to, kam vyrazit, dejte určitě vědět.


    Niky s Pierem vyrazili na road trip po Portugalsku a všechno vám nejenom natočili do vlogu, ale taky sepsali do článku TADY.



    A potom jsme dostaly nabídku, která se neodmítá - jet se podívat do New Yorku, jak se fotí nová kampaň k foťáku pro Olympus. Navíc to bylo tak hezky naplánované, že jsme měly i hodně času na procházky městem.


    ČERVEN

    V červnu jsme se již potřetí účastnily AVON pochodu jako jeho ambasadorky. Máme neuvěřitelnou radost z toho, že můžeme být součástí tak velkého a hezkého projektu, který opravdu pomáhá stovkám žen. 



    Jo, a spadl mi obrovský kámen ze srdce, protože jsemúspěšně složila magisterské státnice!

    ČERVENEC

    V létě jsme zase jeli se surfovat k oceánu. Tentokrát s ROXY a rovnou na mistrovství České republiky a Slovenska v surfování. 



    Po návratu z Francie jsme si jen doma přehodili věci a vypravili se do Ostravy, na naše nejoblíbenější Colours. Ty jsme si zase užily úplně skvěle, ve společnosti kamarádů a pohodových koncertů! Jo, a hned první den taky deště...


    No a z Colours jsme si pak jely odpočinout s kamarádkama do Řecka na Samos. Jen tak se plácnout do hotelu s all inclusive, na pláž... a být. Offline. To bylo skvělý!

    SRPEN

    Srpen začal nejlíp, jak mohl. Společně s ostatními výherci v anketě Czech Social Awards jsme byli pozvány do Švýcarska a během pár dní zažily tolik srandy, jako skoro za celý rok ne. Nejlepší totiž je, že jak děláme všichni to stejný - tvoříme online - máme toho tolik společnýho a tolik historek, že je vždycky co řešit a čemu se smát.


    Určitě si pusťte i náš vlog, protože je to jeden z našich nejoblíbenějších za celý rok! Mimo jiné uvidíte i to, jak jsme s Niky skočily ze 17 metrů!



    V srpnu jsem se taky spojila s výživovou specialistkou Markét Gajdošovou a začala se ještě o trochu víc zajímat o to, co vlastně jím a hlavně v jakém poměru. Půlroční spolupráce s Markét mi dala vážně hodně, ale musím přiznat, že zatím jsem vůbec nebyla schopná dodržovat jídelníček na 100%. Jsem za to na sebe trochu naštvaná, protože je to vážně JENOM o přípravě. Ale věřím, že třeba v roce 2019 mi to půjde líp.



    Odhalily jsme s Niky nové diáře na rok 2019, spustily jejich předprodej a měly neuvěřitelnou radost z vaší okamžité pozitivní odezvy. Letos jsme je poprvé prodávaly (a ještě prodáváme) i na našem eshopu, protože jsme si to chtěly vyzkoušet. Jsme si jisté, že to byla vůbec ta největší zkušenost, co se týče našeho podnikání. Vyřizování, balení a odesílání takového množství objednávek nám totiž dalo celkem zabrat. Je to ale něco, co nás zároveň i baví. Takže rozhodně budeme eshop do budoucna ještě víc rozvíjet.


    Napadá vás nějaký produkt, ať už je to papírnictví, nebo cokoli dalšího, co vám u nás chybí? Dejte nám vědět do komentářů. Vy jste totiž naší největší inspirací!


    Užili jsme si pár dní a spoustu adrenalinu v nádherném Livignu!



    A konečně jsme se byli podívat v našem budoucím bytě! Našli jsme sice tolik chyb a nedostatků k reklamaci, že nás to na chvilku dost otrávilo, ale teď už se nemůžeme dočkat, až bude byt hotový a budeme se moct přestěhovat!


    ZÁŘÍ

    Hned na začátku září jsme nakoukly do laboratoří Yves Rocher a vydaly se spolu s ostatními blogerkami přímo po stopách značky od vzniku až do současnosti. Vyzkoušely jsme si výrobu vlastní rtěnky, podívaly se na pole, kde se pěstují rostlinky do kosmetických přípravků a odpočinuly si v krásném hotelu patřící přímo značce.


    Odpromovala jsem!


    A udělaly jsme si malého předčasného Silvestra a pokřtily jsme naše diáře na rok 2019!


    ŘÍJEN

    Největší zážitek z celého roku byla rozhodně naše dovolená na Bali se Surf-trip.cz. Rozhodly jsme se si udělat takový holčičí výlet a vzaly mamku na (nejen) jógový pobyt. A bylo to nejlepší, nejlepší a ještě lepší než nejlepší. Krásně jsme si odpočinuly, protáhly se, zamilovaly se do jógy, poznaly úplně novou kulturu, procestovaly část ostrova, prospaly zemětřesení, pochutnávaly si na skvělých jídlech a místních specialitách a hlavně si užily jedna druhou!


    Natočily jsme vlog, který tak milujeme, že jsme ho každá viděla už alespoň dvacetkrát a všem ho pořád ukazujeme :D. Takže jestli jste ho ještě neviděli, určitě si ho nenechte ujít. Věříme, že na vás tu pohodu dokážeme alespoň na chvilku přenést!



    Na otočku jsme byly v Lisabonu s naším oblíbeným C&A, podívat se na představení jejich nové kolekce.


    A na konci listopadu jsme společně s dalšíma holkama blogerkama uspořádaly druhý charitativní bazárek našeho oblečení, kosmetiky, knížek a všeho možného #KUPSIKARMU. Přišlo vás neuvěřitelné množství, skoro všechny věci si našly nové majitele a vybralo se nádherných 165 576 Kč na organizaci Silou hlasu.

    LISTOPAD

    V listopadu jsme si s Niky nechaly překontrolovat zrak v Easy optic a já jsem poprvé dostala brýle. Zjistila jsem, že mám na každém oku půl cylindru a sama jsem docela překvapená, že i když je to vlastně tak "málo", tak brýle udělají opravdu rozdíl v tom, jak ostré vidím obrysy. Chvilku se mi teda motala hlava vždycky, když jsem si je nasadila, ale už jsem si na to zvykla.


    Jinak byl listopad hlavně plný příprav na prosincové soutěže a vlogmas a taky autogramiád.

    PROSINEC

    Tyjo, čtete to ještě někdo? Já už to píšu pět hodin a už mi z těch písmenek a fotek trošku přechází zrak :D.

    V prosinci jsme hoooodně řešili byt. Nechali jsme udělat rozvody na vodu, odpad a elektřinu. Vybírali kuchyň a odstín betonové stěrky...


    Sestavovali skříň, postel a byli tak tisíckrát v IKEA.


    A už se to konečně začíná rýsovat!




    Protože Niky s Pierem letos jeli na Vánoce a Nový rok na Sri Lanku, oslavili jsme všechno s rodinou trochu v předstihu, než odjeli. Udělali jsme si výborné jídlo a zahráli si asi tu nejvtipnější Vánoční hru, kterou jste mohli vidět i v jednom z našich vlogů.


    S Weef a jejím Martinem jsme si dali takovou menší výzvu avyrazili na Sněžku na východ slunce! Bylo to pro nás zase něco úplně nového a i když jsme nakonec východ neviděli, protože bylo hnusně, stálo to rozhodně za to a doufám, že to ještě někdy zopakujeme!


    S Britskou ambasádou jsme byly na pár dní v Londýně a Manchesteru, abychom se více seznámily s tím, jaké mají ženy ve společnosti postavení. Slavilo se totiž sto let od uzákonění volebního práva pro ženy.

    Pro nás to byl opravdu zajímavý a hodně vzdělávací výlet. Dozvěděly jsme se více o tom, kdo to byly sufražetky a za co bojovaly a mohly jsme se setkat i s dalšími zajímavými ženami.






    Jeden z našich největších prosincových projektů byl kromě soutěží a vlogmas taky týdenní plánovač. Rozhodly jsme se totiž, že veškeré peníze z jeho prodeje v období od 1. do 24. prosince darujeme na rozvoj dětí v dětských domovech a organizaci Srdce na dlani. 


    Chceme vám moc moc moc poděkovat za to, že se nám podařilo vybrat 61 200 Kč a už teď se těšíme na další spolupráci s organizací. Měly jsme možnost navštívit dětský domov v Tisé, užít si celé odpoledne s dětmi a tetami a ukázat těmhle dětem, že i když to zatím v životě neměli tak jednoduché, určitě můžou dosáhnout čehokoli, co si vysní!


    Rok 2018 pro nás byl opravdu plný zážitků a především nových zkušeností. 
    Děkujeme moc za to, že s vámi můžeme vše sdílet, a taky za vaše rady, tipy a neustálou podporu. Už se nemůžeme dočkat, co přinese rok 2019!

    Tak šťastný nový rok! A ať se vám splní vše, co si naplánujete!

    A dejte nám v komentářích vědět, jaké byly vaše oblíbené momenty roku 2018.

    Jak si organizuji diář na rok 2019?

    $
    0
    0

    Ahoj všichni, dneska mám pro vás už tradičně video o tom, jak se chystám plánovat v novém roce! Každý rok si totiž něco stanovím, a pak to stejně během roku maličko měním, upravuju a přicházím si na nové a nové věci, které mi vyhovují. Tentokrát si myslím, že jsem na to už opravdu přišla, a i když to možná působí složitě, pro mě to funguje skvěle a drží to všechny moje plány hezky pohromadě.

    Jako takový základ všeho plánování používám diář. Pro rok 2019 jsem si vybrala ten náš větší, motivační, protože jsem si právě během roku přišla na to, že víc místa je pro mě rozhodně lepší. Ráda si totiž píšu úplně všechno, co mě napadne. Klidně i menší úkoly, protože pak mám radost z toho, že si je můžu odškrtnout jako splněné a je to pro mě určitá forma motivace. Navíc s více menšími dílčími úkoly se mi chce začít spíš, než s jedním velkým, který vím, že bude na dlouho.

    Zároveň mám většinou pořád u sebe i sešit, do kterého si píšu všechny další nápady, které se mi nevejdou do diáře - scénáře k videím, voiceovery, nápady na články, videa a tak...

    Na pracovním stole mám vytištěný náš měsíční plánovač, který najdete zdarma ke stažení na našem e-shopu společně s habit trackerem a rozvrhy hodin. Do toho už si píšu jen ty nejdůležitější události měsíce, jako takový přehled toho, co mám v plánu.

    A protože mi bylo líto, že už bych tolik nevyužila naše to do listy a týdenní plánovač, samozřejmě jsem si pro ně našla taky funkci :D. Do to do listu si většinou píšu jen rychlé poznámky s sebou, jako třeba co potřebuju nakoupit a do týdenního plánovače jsme si s Kubou začali plánovat náš jídelníček, protože jedno z mých novoročních předsevzetí je se nejenom lépe stravovat, ale taky mnohem víc vařit doma, pořádná jídla. A to mi zatím bez přípravy úplně nevycházelo.

    No a poslední plánovač je můj kalendář v mobilu, který si synchronizujeme s Nikčou, což nám hodně pomáhá při plánování schůzek a akcí. Hned totiž vidíme, jestli na daný den a čas ta druhá nemá něco jiného. To využíváme úplně klasický apple kalendář synchronizovaný přes google.

    Budu moc ráda, když mi dáte vědět, jak to máte s plánováním vy?! Jestli vás to taky baví, nebo spíš neplánujete vůbec.

    A jestli ještě nemáte diář na rok 2019 a ten náš by vás zaujal, tak s kódem "NovyRoksACOS" získáte 10% slevu na úplně všechny produkty na našem e-shopu. Tak toho můžete využít :)).

    Jak vypěstovat avokádo z pecky?

    $
    0
    0

    Ahoj všichni! Tak konečně jsem se k tomu dostala a dneska bych se s vámi chtěla podělit o svojí zkušenost s pěstováním avokád z pecky. Myslím, že jsem na to narazila úplně náhodou před rokem na YouTube, a tak mě to nadchlo, že jsem se rozhodla, že prostě chci zkusit sama něco vypěstovat.

    Jak to dopadlo s mými hrášky a ředkvičkami jste asi všichni viděli na instagramu nebo v nějakém vlogu - ne moc dobře :D. Zkoušela jsem potom ještě i jahody ze semínek přímo z jahod a citrus z pecky od citrónu a pomeranče, ale ty mi ani nenaklíčili... S avokády mi to jde zatím nejlíp. I když to teda ze začátku chtělo hodně trpělivosti(hlavně Kuba musel mít docela trpělivost, když se nám po bytě "válelo" devět skleniček s peckami a nebylo skoro z čeho pít :D).

    Vyzkoušela jsem celkem tři metody a všechny tři fungovaly. Jen ne s každou peckou. Z těch asi devíti, které jsem nechávala naklíčit vyrostly rostlinky jen z pěti. Ty ostatní vypadají pořád stejně, nebo zplesnivěly....

    VE VODĚ

    Asi nejznámější metoda pěstování avokád je ta ve vodě. Stačí opatrně vyjmout pecku z avokáda, opláchnout ji, zapíchnout do ní tři špeje a postavit ji na skleničku s vodou tak, aby voda sahala tak do poloviny pecky. Je důležité zjisti, kde má pecka vršek a kde spodek, aby nebyla ve vodě obráceně. Spodek je většinou kulatější a placatější a vršek jde do špičky.

    Na internetu a v různých videích jsem ještě viděla jeden tip, a to nechat pecku nejprve pár hodin celou ponořenou ve vodě, a potom opatrně oloupat tu její vrchní, hnědou slupku. Klíčení by ptom mělo být rychlejší. Za sebe musím říct, že jsem to zkoušela, ale neviděla úplně rozdíl mezi tím, jestli byla oloupaná, nebo ne. Ale rozhodně tím nic nezkazíte!


    Sklenici s peckou umístěte na světelné, teplé místo... no a potom už přichází na řadu čekání. Nezapomínejte pecku hlídat a dolévat vodu, aby byla neustále ponořená a dobré je i vodu jednou za čas vyměnit. Jinak bude zelenat a smrdět... Fáze růstu rostlinky můžete vidět na první fotce.

    Tahle fáze může trvat několik týdnů, ale i několik měsíců - někteří z vás mi psali, že jim trvalo až čtyři měsíce, než avokádo začalo mít kořínky. Já jsem u téhle metody viděla kořínek většinou tak po šesti týdnech. Nejprve tedy uvidíte, že pecka začíná trochu praskat a dělí se na dvě poloviny. Zespodu vyroste jeden kořínek a chvilku ještě trvá, než vyroste stonek a lístky. Ve chvíli, kdy má rostlinka už prvních pár listů, můžete ji přesadit do květináče. U přesazování je důležité, aby byla zase zasazená jen do půlky a půlka pecky koukala na povrchu nad zeminou. Avokádovník zalévám celkem často, většinou tak dvakrát týdně. Ale on si o to i sám řekne, protože celkem rychle vypadá smutně a má svěšené listy.

    V PYTLÍKU

    Druhá metoda, o které jsem si četla na internetu je metoda klíčení ve vlhkém papírovém ubrousku a v pytlíku. Já jsem jí vyzkoušela tak trochu omylem, když jsme si v létě ve Francii koupili avokádo a já posedlá pěstováním jsem se rozhodla, že francouzská rostlinka by se mi rozhodně hodila do sbírky. Zabalila jsem proto pecku do vhlké papírové utěrky, dala do pytlíku, do taštičky s kosmetikou a do kufru. 

    No a pak jsem na to úplně zapomněla a asi za tři týdny, když jsme se vrátili a já hledala kosmetiku, tak jsem tam našla pecku s krásným kořínkem a začínajícím stonkem. Přemístila jsem jí ještě na pár týdnů do skleničky s vodou, a když povyrostla, tak jsem jí zasadila.

    Rozhodně to bylo ze všech pecek nejrychlejší, ale možná to byla jen náhoda. Znovu už jsem tuhle metodu nezkoušela.

    V KVĚTINÁČI

    A poslední metoda je už přímo v květináči. Stačí očištěnou pecku vložit do hlíny - zase tak, aby půlka koukala ven - a pravidelně ji zalévat. U téhle metody je důležité, aby hlína nikdy nevyschla. Musí být neustále vlhká.

    Ještě jsem jako tip četla, že je dobré květináč zakrýt sáčkem nebo fólií a vytvořit tak takový malý skleník. Já jsem to zkoušela bez toho a asi po dvou měsících mi začal v květináči růst stonek a teď už mám malou rostlinku.

    Zkoušeli jste někdy pěstovat avokádovník z pecky? Nebo nějakou jinou rostlinku z pecky nebo ze semínka? Dejte mi vědět, ať vím, co mám zkusit příště. Blíží se jaro a léto a to bude nejlepší období!

    Týden na talíři!

    $
    0
    0

    Krásnou neděli! Dneska pro vás mám tak trochu jiný týdenní vlog. Rozhodla jsem se, že se trošku víc zaměřím na svůj jídelníček a natočila jsem toho tolik, že jsem ho musela rozdělit na dvě části. Nevím totiž, jestli by na mě někdo dokázal koukat 40 minut v kuse :D.

    Už od srpna spolupracuji s výživovou specialistkou Markétou Gajdošovou, která mi připravila jídelníček na míru. Už jsme společně natáčely i několik videí, ale za zmínku stojí především to první, ve kterém jsme odpovídaly na vaše nejčastější otázky ohledně zdravého stravování. Takže jestli jste ho neviděli a zdravý životní styl vás zajímá, určitě na něj mrkněte.



    Já se od Markét učím především to, jak nejlépe nakombinovat jídelníček, aby obsahoval veškeré živiny, které moje tělo potřebuje k tomu, aby dobře fungovalo. A to hlavně ve správném množství a poměru. Často totiž sice jíme zdravé potraviny, ale ne tak, abychom z nich získaly maximum. Může nám potom něco chybět a můžeme se divit, proč se necítíme zase tak dobře, jak jsme čekaly.

    A protože mám teď v lednu konečně trochu víc času, zkouším, co mi bude vyhovovat a hledám si dlouhodobě udržitelný systém toho, jak jíst zdravě, vyváženě, ale nezbláznit se z toho :).



    Budu moc ráda, když mi dáte do komentářů vědět, jak to máte s jídelníčkem vy. Jestli se snažíte nad tím přemýšlet a vzdělávat se, nebo si s tím neděláte hlavu vůbec. A napadají vás nějaká témata, kterým bychom se s Markét mohly do budoucna věnovat v dalších videích?

    Jak jsem si zamilovala podcasty?!

    $
    0
    0


    S podcasty jako by se teď roztrhl pytel. Všichni je poslouchají, všichni je doporučují a všichni je začínají nahrávat. A já se vlastně ani nedivím. Jsou totiž super!

    Já jsem je poprvé objevila před čtyřmi lety, když jsem byla na erasmu v Anglii. Každý den jsem totiž chodila docela daleko pěšky a hledala způsoby, jak efektivně využít čas na cestě. Jako na zavolanou zrovnu v tu dobu začali vydávat podcasty moji v té době oblíbení youtubeři - Fun For Louis a Grace Helbig - a mě to ihned nadchlo.

    Jestli jste ještě nepřišli na to, co že to přesně jsou ty podcasty, tak jsou to zvukové stopy (jak to líp popsat? :D) od různých lidí na nejrůznější témata. Můžete je poslouchat na Applu přímo v aplikaci podcasty, nebo na jiných platformách jako je Spotify nebo SoundCloud. Záleží na tom, kam je autor podcastu všude nahraje.

    Pak jsem záhadným způsobem na pár let zapomněla, že podcasty existují a přišla jsem jim na chuť zase až teď, díky tomu, že je začala tvořit Tereza In Oslo. Teď už zase nejdu nikam bez sluchátek a je to podle mě ten nejlepší způsob jak využít čas na cestách. Nebo i při vaření, běhání, cvičení a sprchování. Prostě kdykoli se nechcete soustředit na něco jiného...

    A jaké jsou momentálně moje nejoblíbenější podcasty?


    Couples Therapy with Candice & Casey je podle mě ten nejlepší podcast vůbec. Možná je to proto, že Caseyho sleduju už nějakou tu dobu na YouTube a mám vážně ráda jeho vlogy. V podcastech jsem si ale naprosto zamilovala hlavně jeho ženu Candice a celkově jejich komunikaci, která je otevřená, vtipná a naprosto výstižná. Myslím, že se v tom občas musí najít opravdu každý. Název podcastu vystihli skvěle, protože máte skoro pocit, že s nimi sedíte u terapeuta.

    Buchty. Samy autorky, Ivana Veselková a Zuzana Fuksová, popisují podcast jako povrchní pořad o všem a o ničem. Je to příjemné a opravdu vtipné povídání na nejrůznější témata. Díly mají většinou kolem dvaceti minut, což mi tak hezky vyjde na jednu cestu a už několikrát se mi stalo, že jsem v tramvaji nahlas vyprskla smíchy ( což vypadalo dost divně, hlavně protože mám bezdrátová sluchátka, která ani nejsou moc vidět... ). Moje nejoblíbenější epizoda byla rozhodně o minimalismu, takže jestli přemýšlíte, se kterou začít, tuhle můžu doporučit všema deseti!

    How I built this with Guy Raz je podcast plný rozhovorů se zajímavými lidmi o tom, jak a proč začali podnikat. Dozvíte se třeba jak vlastně úplně náhodou vzniklo Airbnb, proč jsou tak populární Ben and Jerry's zmrzliny, nebo životní příběh Bobbi Brown. Pro mě je to opravdu inspirativní podcast, ze kterého už jsem si odnesla i spoustu užitečných informací a hlavně se mi potvrdilo to, že když člověk něco chce, tak to prostě vždycky nějak jde!

    V oblacích. Podcast Terezky In Oslo, o kterém už jsem mluvila. Vlastně mě znovu přivedl k podcastům. S Terkou se známe osobně, úplně miluju její knížku a opravdu jí obdivuju za všechno, co už v životě dokázala. A taky za to, že si prostě jde za svým cílem a když se něco nepovede, vždycky si na tom najde něco pozitivního a jde dál. 

    New Perceptions. Ben Brown je jeden z mých oblíbených youtuberů a je mi hodně sympatické, jak nad věcmi přemýšlí a že dokáže otevřeně mluvit o svých pocitech. I za tím účelem si vytvořil vlastní podcast, který má sice zatím jen pár dílů, ale jsou to opravdu skvělá zamyšlení nad životem. Pokud Bena neznáte, doporučila bych vám hlavně jeho první podcast, kde se představuje a mluví o tom, jak se dostal tam, kde je teď. Jedinou nevýhodu jeho podcastů vidím v tom, že jsou na mě až moc dlouhé a mám problém je doposlouchat celé.

    At home with... je další podcast mých oblíbených youtuberek. Jde zase o rozhovory se zajímavými lidmi, většinou ženami, a to v prostředí jejich domova. Takže velká část rozhovoru se věnuje i popisu jednotlivých místností, dekorací a doplňků, což mě baví.

    The Coffee-chic podcast nahrává šikovná Valentýna, a i když je asi nejnovější ze všech mnou zmíněných podcastů a má zatím jen dvě epizody, chtěla bych vám ho doporučit a Val podpořit. Je to totiž tak neuvěřitelně šikovná a cílevědomá holčina, že nestačím zírat. Byla na několika našich workshopech, takže jsme se mohly potkat i osobně a od té doby vážně maká na svém blogu, youtube i instagramu a zaslouží si mnohem víc sledujících!


    Jak to máte vy? Taky jste propadli podcastům? A jaké jsou vaše oblíbené?

    STĚHOVÁNÍ | Pracovna!

    $
    0
    0

    Další článek z naší stěhovací série (kuchyň, ložnice) bude o budoucí pracovně. Já jsem ze začátku docela hodně přemýšlela nad tím, jestli z místosti v bytě udělat šatnu, nebo pracovnu, ale vyhrála pracovna.

    Celkově mám pocit, že se můj vztah k oblečení trochu změnil a chci mít už míň a míň věcí, než že bych potřebovala místnost jenom na hadry. Už mě ani to focení outfitů tak nenaplňuje a často se přistihnu, že nosím stejně jen pár kousků pořád dokola. Navíc tím, že nejčastěji pracuju z domova, stejně potřebuju v bytě své místečko s monitorem, klávesnicí a (samozřejmě!) všemi plánovači...

    I Kuba nakonec chtěl své pracovní místo, a tak jsme se rozhodli, že spojíme stoly a budeme sedět vedle sebe. Což teda doufám, že mě nebude moc rozptylovat, protože jsem přeci jenom zvyklá sedět sama a hlavně nesnášim, když se někdo kouká, co dělám(máte to taky? pracovat v open spacu by pro mě byl konec veškeré produktivity :D).

    Jako nejvýraznější prvek pracovny chceme využít systém SKÅDIS z Ikey, což jsou tyhle děrované desky, které se našroubují na zeď. My jsme je teď měly na našich stáncích, když jsme prodávaly diáře a papírnictví a nejen, že to vypadá skvěle, ale je to i praktické, protože k tomu máte spoustu nástavců, krabiček, poliček, háčků a tak.


    V pracovně bych si ještě chtěla udělat i takový kreativní koutek se šicím strojem a různými doplňky, od čehož si slibuju, že se konečně vrhnu do šití po hlavě a dokončím, co jsem začala!

    No a teď už zbývá jen jedno, najít nějaké pohodlné, ale zároveň hezké pracovní židle, na kterých se s Kubou shodneme :D. Jaké máte vy? Přijímám tipy v komentářích!

    Jak si sbalit na měsíc do jednoho batůžku?

    $
    0
    0

    Když jsme se rozhodli vyrazit na Srí Lanku, čekalo nás hodně plánování. Jak dlouho budeme objevovat, co všechno uvidíme, jak se budeme přepravovat a co všechno si s sebou vezmeme? Na ty první otázky vám odpovím v příštím vlogu, ale dnes se zaměřím na tu poslední - co si s sebou vezmeme? 

    Věděli jsme, že musíme být schopní jet s našimi věcmi na motorce a v přeplněném vlaku a autobuse a že nechceme tahat zbytečně moc těžká zavazadla. Rozhodli jsme se proto vejít do dvou batůžků, které jsme dostali od Roxy a Quiksilveru v rámci naší spolupráce. A víte co? My to zvládli! Pro mě to bylo ze začátku docela těžké překousnout. Přeci jen jsem měla v hlavě představu krásných fotek v nejrůznějších šatech. Pak jsem ale tuhle myšlenku dala stranou a zaměřila se na praktičnost věci. No tak zkrátka nebudu mít každý den jiný outfit, ale vezmu si jen své oblíbené věci. Takové, co dávají smysl a které jednoduše unesu na zádech. Nakonec měl můj batoh 5 kilo! Když někdy jedeme na víkend, jsem schopná mít třeba dvakrát tolik.

    Přemýšlela jsem, čím to je. Přišla jsem na to, že jsem schopná zaplnit jakýkoliv kufr. Když mám ještě trochu místa, vždycky se najde něco, co si s sebou ještě můžu vzít. Co když si zašpiním jedny džíny? Co když bude zima? Otázek je spoustu a úměrně tomu pak člověk i přibaluje věcí. Když pak ale dojde na to, že si je má sám odnosit, rychle to přehodnotí. Nebo aspoň tak jsem to měla já.

    Mně pomohlo především vybrat si takové kousky oblečení, které se dají navzájem úplně jednoduše kombinovat. Do batůžku jsem si je místo skládání rolovala. Přišlo mi, že díky tomu jsem byla schopná je tam mnohem lépe vyskládat a zaplnit ho opravdu celý. Místo knížek jsme si s sebou vzali čtečky knih a to byl náš asi nejlepší objev. Ušetřily tolik místa i kil! Co jsme mohli, vzali jsme si společně. Jeden počítač, společná kosmetika i léky. Když bylo potřeba, oblečení jsme si přeprali. Tím pádem jsme s sebou měli vždycky většinu čistého oblečení a zbytečně se netáhli s nepoužitelnými špinavými kousky. Hodně nám samozřejmě pomohl i fakt, že jsme nepotřebovali moc teplého oblečení. Všechno bylo tedy docela skladné.



    Úplně jsme své myšlení přepli a přestali jsme na našich věcech lpět. Měli jsme vše potřebné a nic nám nescházelo (no dobře, možná bych zvládla ještě jednu mikinu). Naopak. Byli jsme pak už spíš překvapení, když jsme viděli kolik si toho jsou lidé schopni s sebou napakovat. Ještě větší šok mě čekal když jsem se po příjezdu podívala do vlastní skříně. Asi mě čeká další vlna třídění. Už jsem si jednou prošla po přečtení Zázračného úklidu. Naučila jsem se, že míň věcí mě dělá šťastnější. 

    Každý si samozřejmě najde svou vlastní správnou cestu, ale třeba vás tento směr taky trochu zaujme. Co si o tom myslíte? Budu ráda za vaše komentáře! 

    A Cup of Style 2019!

    $
    0
    0

    Niky už je zpátky ze Sri Lanky, a tak se po odpočinkovějším začátku roku můžeme zase vrhnout do společného plánování. Ani nevíte, jak už jsme se na to obě těšily. Na rok 2019 a 2020 máme velké plány (ano, opravdu už teď plánujeme nějaké projekty i na rok 2020 :D) a jsme samy zvědavé, co z toho všeho vyleze.

    Spoustu věcí chceme nechat tak, jak jsou, spoustu jich chceme vylepšit a něco málo zase taky změnit. Důležitá je pro nás ale především vaše zpětná vazba. Zajímá nás, co vás baví sledovat, co vás nebaví, čeho chcete vidět víc a taky na jakých platformách. Je to totiž právě vaše konstruktivní kritika a vaše připomínky, které nás motivují a posouvají dál v tom, co děláme.

    Budeme proto moc rády, když si najdete chvilku času a vyplníte nám dotazník, který jsme si pro vás připravily.

    VYPLNIT DOTAZNÍK

    Předem moc děkujeme za všechny vaše odpovědi a už teď se na vás těšíme u dalšího článku a videa!

    SRÍ LANKA | Měsíc v ráji!

    $
    0
    0

    Prosinec bývá pro mě i pro Piera jeden z nejvytíženějších měsíců v roce. Už loni jsme se rozhodli, že po tom největším šrumci zmizíme do tepla. Vyrazili jsme na Kanárské ostrovy hnedka 25. prosince. Letos jsme se vydali ještě dál, ještě dřív a ještě na dýl. Rozhodli jsme se pro Srí Lanku. Hledali jsme destinaci kde bude teplo, bude se tam dát surfovat ale zároveň to bude i místo s krásnou přírodou a zajímavé na procestování. Plusem byla i dobrá dostupnost (2 lety, dohromady za 12 hodin). Já už se tam dlouho chtěla vydat a vyprávění našich kamarádů kteří tam byli nás jen nadchlo a utvrdilo v tom, že to je to místo. 

    V dnešním článku vám povím, jak se nám tam líbilo, co všechno jsme navštívili a taky se podělím o praktické informace, které jsme i my před odletem potřebovali najít. Určitě se koukněte i na video, které vám atmosféru tohohle ráje na zemi ještě víc přiblíží. Věřím, že článek i video se budou líbit jak všem, kteří se na Srí Lanku chystají, tak i těm, které jen zajímá poznávat nová místa i když třeba zrovna teď skrze obrazovky počítačů nebo mobilů.




    Srí Lanka(česky Šrí Lanka, ale mně to nějak nejde přes pusu tak mi to kdyžtak odpusťte) je ostrovní stát, rozlohou o trochu menší než Česká republika, s dvakrát tak velkým počtem obyvatel. Převládajícím náboženstvím je buddhismus a jazykem sinhálština. Většinou ale není problém domluvit se anglicky. Z naší zkušenosti jsou Srílančani opravdu srdeční a hodní. Jen kvůli turismu už někteří přišli na to, že mohou na turisty zkoušet ceny nejdřív nadhodnocovat. Je proto dobré mít aspoň trochu přehled o tom, co má kolik stát, abyste si mohli domluvit správnou cenu a nenechali se napálit. Ceny totiž často nejsou nikde napsané a dozvíte se jí zkrátka až po domluvě. Platí se srílanskými rupiemi a když jsme tam byli my (prosinec 2018) vycházelo to asi na 8 rupií = 1 česká koruna. Stačí si tedy cenu vydělit osmi a dostanete se na českou hodnotu. Dýška se spíš nedávají, už tak turista většinou dostává o dost vyšší cenu než místňák.

    Na Srí Lance je obecně levno. Pokud se teda nenecháte nachytat. Můžete se dobře najíst v rozmezí 15 - 70 korun, a skvostně za 120 korun. Můžete se ubytovat za 300 korun na noc za pokoj a žít si jako králové za 800 korun. Záleží na vás, jaký druh dovolené si vyberete tam strávit. 

    K těm naprosto praktickým informacím...
    My se rozhodli nenechat se na nic očkovat. Vycházeli jsme ze zkušeností přátel a vlastního rozhodnutí, že když se budeme stravovat a pohybovat v rámci zdravého rozumu, nemělo by nám nic hrozit. Tohle rozhodnutí je ale samozřejmě čistě na vás. Případně si víc informací můžete vyhledat

    Jedna nepříjemná věc na Srí Lance je a jsou to komáři. A je jich tam hodně. Dokážu soudit jen podle počtu mých štípanců, protože komáři na Srí Lance vůbec nebyli slyšet a často jste o nich ani nevěděli dokud vás nezačlo svědět tělo. Naivně jsem si myslela, že na místě budou mít ten nejúčinnější repelent. Ukázalo se, že ten nejúčinnější repelent byla moje přítomnost, protože jsem byla ten jediný na koho šli a třeba Piero za celou dobu měl jen pár štípanců :D. Místní Citronella proti komárům mi moc nepomohla a proto bych vám ráda poradila vzít si něco silnějšího z domova. Ideálně hledejte ubytování s moskytiérou a nebo pomůže i zapnout větrák, který je většinou v každém pokoji.


    Voda z kohoutku není pitná a dávejte si proto pozor abyste ji nepili. My jsme trochu střelci a zas tak jsme to neřešili - omývali jsme si v ní kartáček na zuby, v restauraci jsme ledu věřili, že je z pitné vody a ovoce jsme taky jedli. Za celou dobu jsme neměli žádné potíže. Snažili jsme se zažít Srí Lanku co nejautentičtěji takže jsme jedli v lokálních restauracích i stáncích na ulici. Ty na první pohled zas tak čistě nevypadají ale vybírali jsme si takové, kde jedli sami místní a kde nám přišlo že je hygiena v pořádku. Často to byly ty nejlepší jídla jaká jsme tam ochutnali. Ve stánku stojí jeden kus jejich svačinek (většinou placky s různými náplněmi - hopper, kottu, samosa a nebo takový smažený pikantní koblížek vadai) 60 rupií (8 korun). Celé jídlo (smažená rýže, nudle nebo kottu - takové nasekané těsto) vás vyjde přibližně od 250 do 400 rupií (30 - 50 Kč) podle toho jestli si dáte jen zeleninové a nebo i masové. V restauracích se pak cena může vyšplhat výš, zvlášť pokud si vyberete nějakou se západní kuchyní. Pořád je to ale maximálně na stejné hodnotě jako u nás.

    Počasí se může hodně lišit podle toho kde se zrovna budete nacházet. U oceánu jsme měli permanentních 30 a docela dusno. Přes den se moc nedaly podnikat velké výlety nebo procházky na sluníčku. Oproti tomu když jsme vyjeli cestovat, už u Elly (dole v článku pro vás mám nachystanou i mapu) bylo počasí mnohem příjemnější na bytí. Většinu času jsme pak už byli v kraťasech/sukni a tričku třeba jen s přibalenou mikinou v batohu. Jen ve vyšších místech (Haputale a národní parky a výšlapy) už jsme využili dlouhé nohavice, mikinu a bundu. Já si vzala lehkou šusťákovku aby byla zároveň nepromokavá (i když jsme ani jednou nezmokli). Jen na vrcholu Adamovy hory a během našich cest na skútru před rozbřeskem jsem trochu litovala, že nemám ještě jednu mikinu, jinak to bylo bez problému. Abychom se mohli bez problému dopravovat i na skútru a taky protože jsme prostě chtěli (:D) jsme si sbalili jen do relativně malých batohů, pokud jste to ještě nezaznamenali, koukněte na video.


    K cestě potřebujete viza ETA která si můžette zaregistrovat online na tomto webu. Stojí 35 dolarů (asi 800 Kč) na osobu. Zároveň musíte mít v den příjezdu pas platný minimálně dalších 6 měsíců.

    Letenky jsou nejspíš to nejdražší, co si budete muset pořídit. Když budete mít štěstí, budete se koukat dostatečně dopředu a nebo to zrovna jinak vychytáte, pořídíte si zpáteční kolem 15 tisíc korun. Za takové peníze jsou teď letenky i na spoj který jsme měli my - dlouhý jen něco přes 12 hodin díky krátkému přestupu, a s jednou z těch lepších společností, Qatar Airways.

    Dorazili jsme na letiště v Negombu docela brzy ráno. Věděli jsme, že Kolombo, hlavní město, moc za návštěvu nestojí. Rozhodli jsme se proto celý první den zasvětit cíli dostat se na jih k Surf-tripu. Chytli jsme autobus do Kolomba... nebo spíš on chytl nás! Zkrátka jel po ulici autobus a z jeho dveří pořvával chlápek "Kolombokolombokolombo!". Objel okolí letiště ještě asi čtyřikrát dokud aspoň trochu nenaplnil autobus, pak se vydal na cestu. Později jsme zjistili že to byl asi jeden z "express busů". Byl menší a měl klimatizaci. Za ty si trošku připlatíte, ale je to určitě pohodlnější než obyčejné autobusy. Cesta nás stála 600 rupií (75 Kč) za oba a trvala asi hodinu a půl.

    V Kolombu na hlavním nádraží jsme pak přesedli na Highway Express do Matary. Do Matary totiž vede zatím jediná dálnice Srí Lanky. Tohle už byl veliký a pohodlný autobus a za 1200 rupií (150 Kč) nás odvezl do Matary asi za 2 a půl hodiny. S. K. Town, vesnice u surfové pláže, kde Surf-trip pořádá své zájezdy je od Matary vzdálená už jen asi 2 kilometry. Kousek jsme šli pěšky, ale pak nám došlo že už radši budeme u oceánu a chytli jsme si tuk tuk. Ty jsou naprosto všudypřítomné. V podstatě stačí zvednout ruku a nějaký vám ihned přistaví. Když jdete po ulici pěšky, musíte se spíš naučit ignorovat jejich snahu učinit z vás jejich zákazníka. Je to ale super prostředek k rychlé přepravě. Naučili jsme se, že férová cena není vyšší než 100 rupií za kilometr. Je proto dobré mít předem nalezenou cestu na Google mapách a vědět, jak daleko pojedete, ať můžete cenu domluvit. 


    Abyste tohle mohli udělat, potřebujete data v telefonu. My si nejdřív pořídili jednu na letišti abychom ji měli už na cestu na jih. Ukázalo se ale, že jsme trochu naletěli na nabídku neomezených dat od firmy Etisalat. Nebyli jsme sice omezeni daty, ale oproti tomu nás docela omezovalo to, že se internet skoro nenačítal. Bezkonkurenčně nejlepší pokrytí měl Dialog a proto když si budete kupovat simkartu, určitě kupte od nich. Za přibližně dvě stovky dostanete simkartu s celkem 14 gb dat. Mají to teda docela nešikovně rozdělené na 7 gb které můžete využívat přes den a 7 gb přes noc. Fungovalo to ale skvěle. K zakoupení simkarty potřebujete pas. Buď si můžete simkartu koupit hned na letišti, ale tam měli trochu dražší nabídku a neprodávali jen datové, nebo pak v obchodech v každém větším městě. 

    A byli jsme na místě! V malé vesničce S. K. Town s krásnou a docela opuštěnou pláží. Surf-trip, který už od nás určitě znáte, tam pořádá své surfové zájezdy a taky je schopný vás jen ubytovat, zapůjčit vám surfy a nabídnout vám super zázemí. Zrovna tam dostavěli krásný surf house, kde dělali i výborný kafe a skvělý snídaně, cvičila se jóga a dělalo se třeba i společný grilování. Pro nás to bylo ideální místo na první část naší dovolené. Chodili jsme dvakrát denně surfovat, přes den jsme si četli, jedli, opalovali se a nebo vyrazili po okolí na výlet. Výlety buď měl v nabídce Surf-trip (například prohlídka čajové továrny spojená s ochutnávkou výborných čajů na kterou jsme vyrazili my, a nebo i další jako safari, hadí farma, plavání s želvami a podobně) a nebo jsme si půjčili skútr a vyrazili objevovat sami.


    Soustředili jsme se ale hlavně na surfování (to stačilo i co se energie týče) a z toho jsme na Srí Lance byli nadšení. Ze všech destinací, kde jsem se učila surfovat, je tohle rozhodně nejlepší místo pro učení. Vlny jsou vlídný, bezpečný, pravidelný, nejsou tu proudy ani jiné nevyzpytatelné vlivy. A víte co je obrovská výhoda? Nemusíte se navlékat do neoprénu! Oceán byl perfektní i jen na koupání, byl opravdu teplý.

    Když kouknete na stránky Surf-tripu, najdete tam termíny surfovým zájezdů na Srí Lanku i teď na únor a březen! Vždycky se taky můžete jen nechat na pár dní ubytovat a surf si vyzkoušet. Můžete kouknout i na jiné destinace, určitě si vzpomenete jak šťastný jsme byly v říjnu na Bali.


    Přes Vánoce a Silvestra tam byla docela početná skupina Čechů a super je, že tenhle druh dovolené přiláká vždycky skvělou skupinu lidí. Jsou to vždycky pohodáři, sportovci a často po chvilce rozhovoru i zjistíme, že je zvláštní, že jsme se v Česku předtím nepotkali. Byla to pro nás taková super kombinace toho moct být ve fajn partě lidí, ale díky vlastnímu pokoji mít i soukromí a možnost odpočinout si a být jen spolu.

    Po 12 dnech, konečně docela velkých pokrocích na surfu, 2 přečtených knížkách a spoustě štípanců od komárů jsme se rozhodli že je čas vyrazit na cestu. Do odletu zpět jsme měli 14 dní a místa kam vyrazit jsme posbírali od kamarádů z Čech, z průvodce a internetových článků a taky z rad lidí na místě. Hodně se jich totiž na Srí Lanku vrací a nebo si surfování dají jako odměnu za cesty a měli už objevování za sebou.


    Hodně lidí volí možnost domluvit se ve více lidech a pronajmout si na cestu auto s řidičem. Je to rozhodně pohodlné, řidič vás vezme kam budete chtít, dělá vám zároveň i průvodce a vy se nemusíte starat o autobusy, vlaky atp. My jsme ale věděli, že chceme mít větší svobodu. Že se chceme jen my dva rozhodovat o tom kam pojedeme, v kolik ten daný den vyjedeme, jestli si uděláme zajížďku a zastávku a jak dlouho nám bude cesta trvat. Chtěli jsme mít možnost zůstat někde kde se nám bude líbit bez toho aby náš řidič čekal venku v autě. Navíc Piero jezdí po Praze na skútru a i já si teď na konci roku pořídila svůj, takže pro nás bylo docela přirozené zařadit se do srílanského provozu na dvou kolech. Ve městech byla doprava docela chaotická, věřím, že hodně turistů to naprosto odradí od toho to vůbec zkoušet. My jsme v tomhle trochu otrkaní a Piero brzy dostával uznalá pokývání od Srílančanů, když spolu s nimi kličkoval mezi tuk tuky. Je pravda, že za celou dobu jsme turistů na skútru viděli opravdu velmi málo.


    Ve městě si případně dávejte velký pozor, ale mimo něj je jízda naprosto bezpečná a bez problému. Byli jsme až překvapení jak pěkné a udržované silnice tam mají a většinou byly v podstatě prázdné nebo rozhodně provoz nebyl nijak problémový. Půjčení skútru nás pokaždé vyšlo na 2000 rupií (250 Kč) za den. Benzín stál hodně hodně málo a kilometrů jsme ujeli za celou dobu kolem 500. Skútr jsme si půjčovali vždy od majitele ubytování, jen v Kandy v půjčovně skútrů přidružené k jednomu hotelu. 

    Vždy jsme tedy dojeli do nějakého města autobusem nebo vlakem, tam si udělali "základnu", zůstali třeba dvě noci, půjčili si skútr a v dojezdové vzdálenosti až dvou hodin jsme všechno zvládli na skútru. Bylo to naprosto boží. Za celou dobu jsme nezažili žádnou kolizi, ani jsme nikde po silnicích nepotkali žádnou nehodu. Řidiči sice občas jezdí dost rychle, ale vždy vás troubením upozorní na svoji přítomnost a lidé se zkrátka vzájemně respektují a vždycky to nějak vyjde. Musíte jen očekávat všemožné. Třeba obří náklaďák, který bude do zatáčky v kopci předjíždět tuk tuk. True story.


    Jediná nevýhoda skútru je zima když jedete tak brzy abyste na místě byli na východ slunce. Pokud to plánujete, vemte si radši teplou mikinu navíc. A rukavice :D. Nebo skončíte jako Piero, který si po cestě do Horton Plains musel vzít na ruce ponožky. Dostal je ode mě jako dárek k Vánocům. Na jedné je napsáno "Take no shit.", na druhé "Give no fucks"...


    Vlaky jsou skvělým dopravním prostředkem. Jezdí krásnou přírodou a v případě vyhlášené trasy Ella - Kandy i různými nadmořskými výškami. Vidíte proto z vlaku ty nejkrásnější výhledy a příroda se vám vyloženě mění před očima. Vlak má většinou tři třídy. První, kterou si musíte zarezervovat předem, je dražší ale máte přiřazené konkrétní místo. Druhou, kterou už koupíte na nádraží před příjezdem vlaku. V ní jsou klasické sedačky ale musíte být rychlí abyste si ji zvládli zabrat. Na stropě jsou větráky. Třetí třída nemá větráky a místo sedaček má takové spojené lavice. Pohodlnost sedaček je podobná, ale rozdíl je v tom, že na tyto lavice se Srílančani namáčknout třeba i v pěti lidech. Bývá tu nejvíc narváno. Je to nejlevnější a je tu proto úplně nejvíc místňáků a bývá to docela zážitek. Místní jsou k turistům hrozně uctiví, jsou třeba ochotní uvolnit vám jejich místo nebo se někdy až legračně uskromní abyste si vy mohli odložit své věci. Vůbec se nestydí a prostě s vámi chtějí navázat kontakt. Viděla jsem třeba případ kdy paní poskytla svá místa takovému staršímu páru a pak jim na klín posadila svého syna. Ten koukal :D.

    Za vlak neutratíte žádné horentní sumy. Většinou to bylo kolem několik stovek rupií za dlouhou cestu. Jízdní řády na které se dokonce dalo docela dobře spolehnout si můžete vyhledat tady a mapu tras najdete tady.


    Vyzkoušeli jsme i autobusy. Ty jsou rozhodně pomalejší, méně pohodlné, často přeplněné a je v nich horko. Zároveň ale najdete autobus úplně kdekoliv jste a (i když za dlouhou dobu), dovezete se nějakou jejich kombinací kamkoliv. Problém je, že není jednoduché určit kde je zastávka a už vůbec nevíte, jaký je jízdní řád. Stačí se ale zeptat nějakých místňáků a nebo najít nějaké větší autobusové nádraží. Když se ptáte o radu, ptejte se ale vždycky klasických "civilistů". Neptejte se tuk tukářů nebo jiných průvodců či prodejců. Budou se vám snažit namluvit řešení, které je nejvýhodnější pro ně - "No sir, there is no bus. Take my tuk tuk!".

    Ubytování jsme vždycky hledali ze dne na den, někdy i z hodiny na hodinu. Nejvíc se nám osvědčil Booking na kterém najdete jejich "home stays". Často apartmány provozuje rodina, která buď bydlí ve stejném velkém baráku a nebo vedle. Pokoje jsme si vždycky vybírali tak aby byly hlavně čisté a měly moskytiéru, jinak jsme se rozhodovali podle recenzí. Důležité bylo, když lidé psali, že je majitel milý a nápomocný (= půjčí nám skútr :D). Opravdu se majitelé snažili být co nejvíc pohostinní. Jsou ochotní vás vyzvednout na nádraží, dovézt vás pak na váš další spoj, domluví vám průvodce nebo prohlídku nějakého blízkého místa... Většinou vám v ubytování rádi připraví i snídaně a večeře. Vždycky (opravdu vždycky!) je to jejich rice & curry. Kopa rýže a různé druhy na kari připravené zeleniny či masa. Je to výborný, ale vždy je toho hrozně moc a po pár dnech už vám to začne trochu lézt krkem. Kari dostanete totiž většinou i k snídani. K tomu ale většinou ještě kokosové palačinky a ovoce.  Když takto budete bydlet, určitě taky napiště na Booking upřímné hodnocení. Pomůže to nejen majitelům ale i dalším cestovatelům.

    (majitelka našeho nejlepšího ubytování v Dickoya)

    Tak... těch úvodních a obecných informací bylo nějak hodně, co? :D Jsou to ale věci na které my sami jsme hledali odpovědi a pomohlo nám, když nám někdo něco vysvětlil nebo když jsme se už sami začali orientovat. Snad díky tomuhle článku budete mít už trochu náskok :).

    Teď už se ale pojďme vrhnout na konkrétní místa, která jsme navštívili.


    Jedno z nejnavštěvovanějších měst Srí Lanky je rozhodně Ella. Pro spoustu cestovatelů je to začátek jejich cesty. V Elle si můžete vyjít na Little Adam's Peak. Nepleťte si ho s Adam's Peakem, ten je trošku jinde, trošku náročnější a povím vám o něm trošku později. Podobnost tu ale je. I na Malou Adamovu horu vedou schody. Není to ale výšlap nijak náročný a za tu trochu námahy dostanete krásné výhledy. Po výstupu se můžete ještě projít kousek po hřebenu hory a užít si výšku ze které se díváte do údolí.


    Kousek odtud se nachází ještě Nine Arch Bridge. Železniční most z dob britské kolonie. Je opravdu krásný a veliký, ale nás trochu zklamal velký počet turistů. Samozřejmě že i my jsme se na něj přišli podívat a byli jsme turisti, není se čemu divit, ale zkrátka davy vám trošku zkazí ten zážitek. 


    Proslulá vlaková trasa s nádhernými výhledy začíná v Ella a končí v Kandy. Kvůli obsazenosti vlaku bych vám určitě radila sednout hned na ten ranní. Zároveň i příroda a světlo je v tuhle denní dobu nejkrásnější. Celá trasa vám zabere asi 6 hodin. My si ji ale rozkouskovali, protože vede kolem dalších zajímavostí které jsme chtěli navštívit. Když ve vlaku budete, nebojte se ukořistit místa u otevřených dveří. Můžete tam stát nebo sedět a je to opravdu super zážitek. Nepřišlo mi to nebezpečné, musíte se zkrátka dobře držet. Až ale ucítíte v obličeji vítr, trochu se vám v těle zvedne adrenalin a pak se před vámi otevře výhled do zeleného údolí... věřte mi, ten pocit chcete zažít. 


    Relativně nedaleko od Elly (hodinka autem a nebo vlakem) se nachází město Haputale. Je to jedno z vysoko položených měst a je tu i náležitě chladnější počasí. Samotné město nestojí za moc, ale je to nejbližší město pro cestu na Lipton's Seat. To je vyhlídka na vrcholku kopců plných čajových plantáží. Ty tu v 19. století koupil a založil Thomas Lipton, ano, ten Lipton! Zasloužil se o popularizaci čaje v Británii tím, že vynalezl čajové sáčky. Na vrcholku najdete symbolicky i jeho lavičku (od toho název "seat"). Jde totiž o místo ze kterého nejraději pozoroval své plantáže. Po cestě projíždíte vesničkami, potkáváte na stráních sběračky čaje a celé to působí velmi harmonicky. Tady jsme zažili rozhodně jedny z nejkrásnějších výhledů za celou naší cestu. Pod vrcholem zaplatíte vstup 100 rupií (ano, 12 korun) za člověka a za vozidlo. Překvapilo nás ale, že nahoře nebylo vůbec tolik turistů jako na jiných místech. Asi lidi odradí nutnost tuk tuku nebo jiného vozidla které vás nahoru vyveze. Cesta je úzká a jede se na ní pomalu, nám to trvalo asi 45 minut nahoru a stejnou dobu dolů.


    Z vlaku jsme pak vystoupili na zastávce Hatton. Je to ta, kterou využijete, když chcete vystoupit na Adamovu horu. To byl i náš plán. Kamarádka, která tam zrovna byla nám doporučila její ubytování ve městě Dickoya, kde jsme měli za celou dobu asi úplně nejpříjemnější ubytování. Celé okolí tohohle městečka bylo prostě malebné. Velká jezera, několik vodopádů... Půjčili jsme si skútr a druhý den brzy ráno vyrazili do hodinu vzdálené vesničky Dalhousie. Tady začíná výšlap na Adam's Peak.


    Adamova hora, pro Srílančany Srí Pada, je posvátné místo pro několik náboženství. Buddhisti ho uctívají protože se na něm nachází údajný otisk chodidla Buddhy. Pro křesťany je to zase otisk nohy Adama, protože to prý bylo místo, kde sestoupil na zem po vyhoštění z ráje. Srílančani musí pouť na Adamovu horu podniknout aspoň jednou za život (některé zdroje dokonce říkají jednou za rok). Nemají to jednoduché, je to totiž 5200 schodů a ne všechny jsou zrovna nízké. Několik lidí nás dokonce od výstupu odrazovalo kvůli jeho náročnosti. Potvrdili jsme si, že každý má úplně jiné vnímání navštívených míst a to nejen podle fyzičky ale i nálady, štěstí na počasí nebo toho kolik zrovna na místě potká lidí. Nejlepší je samozřejmě udělat si vlastní názor, ten můj je ale takový, že to za mírnou bolest nohou a námahu stojí. Jasně, zadýcháte se, je to náročné, ale když se na chvíli zastavíte a odpočinete si, můžete zase bez problému jít dál. A věřte mi že zpětně už si nebudete pamatovat bolest na schodech, ale tu nádheru nahoře. Nedoporučila bych to pouze pokud máte nějaké zdravotní potíže nebo kdybyste chtěli jít s malými dětmi.


    Měli jsme štěstí na počasí a při východu slunce, na který se na vrchol chodí, jsme měli úplně jasno. Byla to nádhera. Postupně se vám otvírá pohled na údolí, protější hory získávají tvar a začnete vnímat detaily stromů, skal... a pak se otočíte a vidíte, jak hora hází stín úplně rovného trojúhelníku. Její tvar je sice hodně úzký a špičatý, ale ten trojúhelník je až zázračně rovný. Celkem nám výšlap trval něco přes dvě hodinky a ideální stav je dostat se na vrchol tak půl hodinky před rozbřeskem. Máte čas si vrchol prohlédnout a najít si místo na pozorování východu slunce. Lidí bylo nahoře hodně takže bylo trochu těžší najít místo ze kterého byl dobrý výhled. Doporučuje se kvůli davům nechodit tento výšlap o víkendu, to se k spoustě turistů přidají ještě skupiny Srílančanů.


    Vylezli jsme si nakonec na takovou nízkou zídku a chvilku tam při čekání na sluníčko mrzli. Během výšlapu se zahřejete ale nahoře už to taková paráda není. Zkuste tam tedy nebýt zas až moc brzy. Cesta dolů je trochu náročná na kolena ale rozhodně budete na sebe pyšní až se po sestupu otočíte a uvidíte tu příkrou horu kterou jste právě zdolali. Budete trochu rádi že jste šli za tmy a neviděli jaký krpál vás vlastně čeká. Tenhle zážitek byl pro nás z celé Srí Lanky asi úplně nejsilnější.


    Další trochu mrazivé ráno jsme zažili na Horton Plains. To je národní park ve kterém můžete jako v jednom z mála chodit pěšky, nemusíte jezdit pronajatým jeepem. Opět tady chcete být hned po otevření (v 6:00). Je to poměrně vysoko a nahoře jsme se nestačili divit co to vidíme - namrzlou přírodu! Tam, kde ještě zasvítilo sluníčko byla silná jinovatka. To byla nádherná podívaná. Protože se příroda teprve probouzela, viděli jsme i několik jelenů. Později odpoledne už do parku přicházely hlučné skupinky a zvířata byla fuč.


    Hlavní atrakcí parku je vyhlídka World's End. Příkrý sráz s krásným výhledem do údolí, do kterého se ale kolem deváté, desáté ranní navalí mlha. Proto by byla škoda přijít až moc pozdě. Procházka parkem je okruh, který má necelých 10 kilometrů a nám se tam opravdu moc líbilo. Vstupné do parku stojí 3000 rupií (375 Kč) na člověka. Při jízdě do parku potkáte město Nuwara Eliya, které je zajímavé tím, že je zde vidět silný vliv Británie. Je tu trochu odlišná architektura, velké a okázalé domy v britském stylu.



    Po cestě zpátky jsme si objeli ještě několik vodopádů u města Dickoya, konkrétně St Clair Falls, Mount Vernon Falls a Devon Falls. Nemůžete až úplně k nim (nebo ne úplně jednoduše) ale vidíte je z cesty. V našem ubytování nám doporučoval i Aberdeen Falls ve kterých se můžete i koupat. Pro nás byly trošku z ruky a už jsme je nestihli.


    Pak už jsme nasedli na vlak a pokračovali v cestě do Kandy. To je druhé největší město na Srí Lance. Je to docela vidět na tom, že je tu hustší doprava a je to relativně turistická oblast. Město chrání obří Buddha na kopci, je od něj krásný výhled, určitě se k němu zajeďte podívat. Do areálu chrámu se platí vstupné 500 rupií (62 korun).


    Jedním z nejposvátnějších míst na Srí Lance je Chrám Buddhova zubu. Je to opravdu místo, kde se údajně nachází relikvie zubu Buddhy. Celý areál je krásný a stojí za to si ho projít. My tam na radu řidiče tuk tuku vyrazili kolem šesté večer, kdy probíhala modlící ceremonie. V chrámu hráli bubeníci a spousta místních přinášela do chrámu modlitební oběti a přicházela provést modlící rituál. Musím říct, že dav to byl opravdu pořádný a museli jsme pak odejít na vzduch. Zároveň to ale byl opravdu silný zážitek. Dejte si ale pozor na opravdu přísné kontroly oblečení. Musíte mít zakryté nohy a ramena, ale narozdíl od jiných míst vám tady nepůjčí sarong. Ten se vám snaží u vchodu prodat někteří dost pochybní prodejci. Nechtělo se nám si ho kupovat, tak jsme se nakonec s jedním z nich domluvili na zapůjčení. Moc se mi ten přístup vydělávání na půjčeném kusu hadru (nebyla to žádná nádhera) nelíbil, ale pak jsem si uvědomila že jde v přepočtu o pár korun a byla by škoda kvůli tomu nejít do chrámu. Později jsme se ještě dočetli, že byl v roce 1998 na chrám proveden teroristický útok a to skupinou tzv. Tamilských tygrů, kteří se po dobu 26 let (až do roku 2009) snažili bojovat za nezávislý tamilský stát. Tento konflikt si vyžádal desítky tisíc obětí a vlastně až od roku 2009 se situace na Srí Lance stabilizovala a ostrov se stal bezpečným a atraktivním i pro turistický ruch. Možná i z tohoto důvodu byly kolem chrámu docela přísné bezpečnostní opatření.


    Užili jsme si i návštěvu botanické zahrady v Kandy. Je to takový rozlehlý park, kde najdete nejrůznější druhy tropických rostlin. Mohli byste se tam procházet třeba hodiny! V jedné části navíc žije populace asi 24 tisíc netopýrů a potkáte tam i rodinku roztomilých opiček.



    Místo, kterému jsem se nejdřív trochu bránila, bylo Knuckles Range. Bránila jsem se od chvíle kdy jsem zjistila, že nejčastější zmínka v článcích odtud je o pijavicích! Knuckles Rangle jsou hory, které svůj název získaly díky svému tvaru. Vypadají totiž jako zaťatá pěst (knuckles = klouby). Dočetli jsme se, že se tam dají dělat ty nejkrásnější túry v podstatě bez turistů. Taky jsme si přečetli, že musíte mít průvodce, který vás horami provede. To bylo tak nějak vše co se informací týče. Představovali jsme si to tedy tak, že dojedeme do nejbližšího města (zároveň tras je několik a dá se vycházet z různých míst), tam se po ránu nasnídáme, domluvíme se s nějakým průvodcem (na ostatních místech se lidi většinou předháněli aby vás za nějaký peníz mohli provádět po památce) a vyrazíme. Já ještě dala jako podmínku, že si chci pořídít "anti leech socks" neboli ponožky proti pijavicím. To jsou takové umělohmotné návleky díky kterým se vám pijavice nedostanou k nohám. No.. to bylo docela naivní. Dojeli jsme na místo = k naprosto opuštěné budově turistického centra v Deanstanu. Tam si nás po chvíli všiml jediný zaměstnanec, prodal nám lístky (asi za 1400 rupií, tedy 175 Kč pro oba) a řekl nám že určitě můžeme jít jen tak sami, ale že tu nikde není možnost koupit si ani pití ani jídlo. Ups... My s sebou neměli žádné zásoby a ani jsme nesnídali, takže jsme se ještě otočili a po cestě plné výmolů vyrazili zpátky k poslednímu městu (asi půl hodiny cesty).


    Naštěstí jsme po chvíli narazili na obchůdek pána, který sice neuměl anglicky, ale pochopili jsme, že máme zalézt k němu do obchodu. Posadil nás na dvě plastové židličky a rozkázal své ženě aby nám uvařila snídani. To byly placky plněný šíleně pálivou směsí a něco mezi čajem a kafem. Byl strašně rád, že nám u něj chutná a pořád se nás ptal jestli ještě něco nepotřebujeme. Když zaslechl že se bavíme o banánech, hnedka nám na cestu připravil několik kusů a odhadl i že se nám bude hodit voda... no celé to byla tak roztomile rozpačitá situace.

    Pak už jsem neměla výmluvu a vyrazili jsme na trasu. Po prvních pár minutách jsem se uklidnila, protože jsem zatím žádnou pijavici nepotkala. "Ti lidi na internetu určitě přeháněli,"říkala jsem si, To trvalo ale jenom do té doby, než jsme zašli do lesa. Tam totiž bylo vlhko a tyhle "žížalky" jak jsem je nejdřív špatně identifikovala začly vylejzat úplně odevšad. Byly prostě jen tak na cestě a natahovaly k nám svoje krvelačný tělíčka. Píďalčíma pohybama se vždycky chytly boty a pak se sunuly nahoru k noze. Jak byly přisátý na botě, nešly ani moc dobře sundat. Nakonec jsme si každej nesl svou zbraň - klacík na odstraňování pijavic a šli jsme rychlou chůzí vždycky několik set metrů a pak jsme se zastavili abychom si je sundali z nohou. Nemohli jsme ale stát moc dlouho na jednom místě protože to byla nejlepší příležitost pro ostatní pijavice aby na nás zase nalezly. No řeknu vám že víc motivovaná na rychlou chůzi jsem snad ještě nikdy nebyla.


    Na druhou stranu byla procházka ale opravdu nádherná. Příroda v lese byla skoro nedotčená, v podstatě jsme procházeli pralesem, potkávali potůčky a malé vodopády, zatímco se všude valila mlha. Nepotkali jsme za celou dobu jediného turistu (hmm proč asi :D). Byl to rozhodně jedinečnej zážitek a já jsem aspoň ráda že se mi podařilo překonat strach.


    Dál jsme se přesunuli autobusem do Dambully. Tady jsme navštívili Jeskynní chrám, což je chrám vybudovaný v pradávných jeskyních a jednotlivé jeskyně tvoří místnosti plné buddhistických soch a maleb. Je to opravdu krásná podívaná a naprosto jedinečné místo. Vstup stojí 1500 rupií (190 korun) za osobu. 


    Kousek od Dambully (asi půl hodinky jízdy) se nachází Sigiriya. To je jedna z nejznámějších atrakcí na Srí Lance. Jedná se o 200 metrů vysokou skálu trčící uprostřed jinak nížinné krajiny. Pohled na ní vás najednou opravdu překvapí. Na jejím vrcholu se nachází ruiny paláce a vodních nádrží z 5. století. Jako první přicházíte krásnými zahradami taky s vodními nádržemi, kde jsme dokonce zahlídli i krokodýla.


    Potom stoupáte podél skály, kolem brány z kamenných lvích tlap po příkrých schodech až na vrchol. Tam se vám otevře nádherný výhled a taky možnost projít si archeologický areál. Celé je to opravdu zajímavá podívaná a moc se nám to líbilo, jediným mínusem je docela vysoká cena. Vstup stál pro dva 11000 rupií (1375 korun) a to v kontextu jinak levné Srí Lanky člověka už zaskočí. Řekli jsme si ale že za další věci na Srí Lance ušetříme a byla by škoda to vynechat, když už tady jsme. Pokud by vám ale přišlo, že to za ty peníze nestojí, můžete za symbolické vstupné 500 rupií (60 korun) vystoupit na Pidurangala rock hned vedle. Výhodou je rozhodně to, že z této skály máte výhled na Sigiriyu, přijdete ale o historickou část této památky. Ať už se rozhodnete jakkoliv, rozhodně uděláte dobře když dorazíte brzy ráno a nebo později odpoledne. Přes den je tam totiž slušné vedro a hodně lidí.


    Dalším významným archeologickým nalezištěm je areál ve městě Polonnaruwa. Je opravdu rozlehlý a proto není ani možné projít ho celý pěšky (ne v rozumném čase). Pustí vás tam se skútrem a nebo si lidi půjčovali kola. Projíždíte a následně procházíte starobylými chrámy, paláci a městskými osídleními. Dýchne na vás minulost a zkrátka věřte že to na vás udělá dojem. Já si představovala jaké to tam asi bylo v době toho největšího rozkvětu. Hlavně je neuvěřitelné v jak dobrém stavu se vše dochovalo. Opět si trochu připlatíte, myslím že cena pro jednoho byla 4400 rupií (550 Kč).


    Pak už jsme se přesunuli ještě severněji a to k národnímu parku Wilpattu. Parků kde můžete vyrazit na safari je na Srí Lance několik. Jiné se nachází spíš v jižní části ostrova, kde ale podle různých recenzí najíždí denně desítky jeepů s turisty a když některý z jeepů zahlédne nějaké zvíře, ihned se sjede několik vozů. Mně se tohle nahánění zvířat moc nelíbí a taky jsem si říkala kolik zvířat asi uvidíme, když tam bude projíždět a "rušit" tolik aut. Pro Wilpattu jsme se rozhodli protože kvůli trochu nevýhodné lokaci už není tak turistický. Opravdu jsme během našeho ranního safari potkali jen pár aut a to v podstatě jen na zastávce na toalety a snídani. Během jízdy jsme skoro žádné další nezahlédli.


    Oproti tomu jsme ale viděli spoustu srnek, slona, bizony, pávy, orly, varany, krokodýla, lasičky a lišku. Už samotná jízda mě moc bavila, člověk měl oči furt na stopkách a snažil se zahlédnout nějakého tvora. Bohužel jsme neměli štěstí na leoparda, ale moc se nám tam líbilo. Kdybyste přemýšleli do jakého parku se na safari vydat, nám pomohl třeba tento článek.


    Pak už jsme sedli na autobus do Kolomba, strávili v něm asi 5 hodin a následně ještě další tři v Highway expressu do Matary, ale úspěšně jsme se vrátili na poslední čtyři dny k oceánu. Nakonec jsme celou cestu zvládli za 10 dní. Ještě je určitě spousta míst, které jsme neviděli, ale upřímně si myslím že to takhle pro nás bylo úplně akorát. Cestování a objevování bylo docela náročné a kdybychom toho měli v plánu vidět ještě víc, asi bychom museli trochu zvolnit a dali bychom si víc prostoru na odpočívání. Myslím ale že jsme takhle zvládli objevit opravdu velkou část ostrova i zažít Srí Lanku mimo konkrétní turistické památky a hlavně si to hrozně užít. To, co vám nedokážu předat, je jakou jsme si užili srandu, překvapující momenty, dobrodružství, i občas trochu napětí (už jste zapomněli na pijavice?).

    Pro vaši lepší orientaci a pozdější využití přikládám mapu zmíněných míst. Zelená jsou ty která jsme navštívili, šedá jsme vynechali ale minimálně o jejich návštěvě uvažovali.



    To už musíte zažít na vlastní kůži.

    Pokud jste opravdu dočetli až sem, napište mi schválně do komentářů že jste to zvládli! Cením si ale i těch čtenářů, kteří si přeskočí jen k pasážím které je zajímají, je to naprosto pochopitelné :D. Pokud jste na Srí Lance byli, určitě přidejte do komentářů i vlastní postřehy nebo tipy a pokud se chystáte, moc si to užijte! Myslím, že se vám tam bude líbit. My si ji prostě zamilovali.




    Jak přežít dlouhý let?

    $
    0
    0

    Hodně lidí létání děsí. Mě naopak děsně baví. Líbí se mi ten pocit, když letadlo zrychluje, zrychluje a vzlétne. Ten výhled nad mrakama? Fascinuje mě to. Paradoxně je i osvobozující to, že můžete mít po celou dobu letu vypnutý telefon a nic vás tedy neruší a nerozptyluje. Fascinující mi přijde i to, že sednete do letadla a během pár hodin se můžete ocitnout na úplně druhé půlce světa. To už ale tak příjemné být nemusí. Dlouhé lety bývají vyčerpávající, dooost nepohodlné a když se ocitnete v jiném časovém pásmu, dost pravděpodobně na vás čeká slušný jetlag. Nebojte! Dala jsem pro vás dohromady několik tipů na to, jak takový dlouhý let co nejlíp přežít a co nejrychleji se po něm oklepat.

    Začneme už výběrem letenky. Pokud jde o let s přestupem, snažte se najít možnost nejkratšího přestupu. Bude to asi ta dražší varianta, ale zvažte jestli vám to za to nestojí. Na místě budete rychleji a mnohem více svěží než když strávíte několik hodin čekáním na letišti. Taky se nám osvědčilo vybírat si spíš lety přes noc. V letadle tak spíš usnete a celé vám to lépe uteče.

    Před odletem si nezapomeňte udělat check-in, tedy vybrat si sedadlo. U okýnka budete mít krásný výhled a prostor k opření se. V uličce zase lépe natáhnete nohy. Pokud si check-in neuděláte, dost možná budete usazeni na prostřední sedadlo, které vám moc pohodlí nepřinese.


    Vykašlete se na krásu a soustřeďte se spíš na pohodlí. Oblečte si legíny nebo tepláky místo džínů, sportovní podprsenku co vás nebude nikde tlačit, mikinu s kapucou do které se zachumláte. V letadle bývá poměrně chladno, tak se opravdu radši oblečte. Většinou si hned po usazení zouvám boty, beru si proto dostatečně teplé ponožky nebo si jedny na let přibalím do kabelky. Pokud chcete spát, může vám pomoct maska na oči. Chvilku si na ni budete zvykat, ale protože v letadle není nikdy úplná tma, pomůže vám ji nastolit. Já taky létám zásadně nenalíčená. Mám s sebou jen balzám na rty a malé balení krému, kterým můžu dohnat suchý vzduch v letadle a hydratovat suchou pokožku obličeje a rukou. Pokud letíte přes noc, přibalte si i kartáček a zubní pastu. Pamatujte, že přes bezpečnostní kontrolu neprojdete s kosmetikou většího objemu než 100 ml.

    Neprojdete ani s plnou lahví vody, ale nikdo vám nemůže sebrat láhev prázdnou. Ať už vypitou plastovou, nebo vaši vlastní opakovaně využívatelnou. Vemte si ji proto s sebou, před kontrolou ji vyprázdněte a po ní si ji znovu naplňte. Jednou se mi dokonce stalo, že před kontrolou už nebyla možnost vodu vylít, ale já si svou láhev chtěla nechat. Všiml si mě pracovník kontroly a poradil mi, ať láhev vyndám vedle své tašky a až mě na ní během kontroly upozorní, požádám je o vylití jejího obsahu. No vážně! Paní bez námitek zašla s moji lahví do pár metrů vzdálené koupelny a vrátila mi mou láhev prázdnou. 
    Na letištích bývají pítka s vodou zdarma a v místech kde je bezpečné pít vodu z kohoutku si ji natočíte i na toaletách. Během letu se díky tomu nemusíte spoléhat na vodu od letušek (na kratších letech navíc už často ani není nabízena), a neumřete žízní.. Až doletíte, zase si ji můžete naplnit a znovu se napít, pitný režim pomůže vašemu tělu se lépe zregenerovat. Bez něj vás může jednoduše začít bolet hlava a to pak z celého letu udělá příšerný zážitek.


    Během letu se snažte si co nejvíc odpočinout. Práce na počítači je v omezeném prostoru vašeho sedadla dost nepohodlná, tak radši vytáhněte knížku nebo si pusťte nějaký podcast, který si předem stáhněte abyste ho mohli poslouchat offline. Zkuste usnout nebo minimálně co nejvíc vypnout.

    Pokud vás čeká časový posun, zkuste se rovnou naladit na čas v dané destinaci. Zkuste podle toho zařadit spánek i jídlo. Můžete si třeba rovnou přenastavit i hodinky. 

    Jste na místě! Zkuste se teď co nejrychleji dostat zpátky do vaší "comfort zóny". V příručním zavazadle nebo na vrchu kufru který si vyzvednete můžete mít připravené oblečení na převlečení. Vemte si nové spodní prádlo, vyměňte si minimálně tričko, ale nejlépe uděláte, když se z "pohodlného letového outfitu" převlečete do "sice pohodového, ale civilního outfitu". Omyjte si obličej, třeba si znovu vyčištěte zuby, pročešte vlasy, namalujte se... to už je na vás, co všechno potřebujete provést, ale tahle hygienická zastávka na toaletách vám pomůže s příjemnějším začátkem vašeho pobytu na novém místě.

    I když jste ještě časově rozhození, zkuste se aspoň co nejvíc to půjde přizpůsobit místnímu času. Pokud je čas jít spát, zkuste si jít lehnout. Pokud je den, zkuste vydržet co nejdéle do večera a teprve potom jít na kutě. Zkuste taky moc nenamáhat vaše tělo. Nevrhejte se hned na sportovní aktivity, neskákejte hned na surf :D. Nechte si to na druhý den, kdy budete odpočinutější.

    Jaké jsou vaše zkušenosti s dlouhými lety? Máte ještě nějaké další tipy?

    Jak to vypadá s naším bytem?

    $
    0
    0

    Ahoj všichni, na youtube najdete nový stěhovací vlog! Konečně už se nám to vybavování dalo hezky do pohybu a máme hotovou ložnici, kuchyň a rozdělanou pracovnu a obývák. Tenhle týden už si budeme třídit a balit věci a snad o víkendu bychom se mohli přestěhovat (pokud se nám do té doby podaří v bytě zprovoznit i interenet :D).

    Ať to máte hezky pohromadě, rozhodla jsem se udělat takové shrnutí všech našich videí o stěhování, která jsme zatím natáčeli. Úplně jako první jsme s vámi sdíleli pár našich tipů a zkušeností z prvních stěhování a rozhodně je hodláme aplikovat i teď.



    První část stěhovacího vlogu byla především o prvních návštěvách v bytě, problémech s novostavbou a reklamacemi...



    Tady můžete vidět jeden den z vlogmas, kdy jsme se rozhodli pořídit si postel a skříň... a pak zjistili, že se nám nevejdou do auta :D.



    V dalším vlogu už montujeme nábytek do ložnice! Hurá!


    A poslední vlog dokumentuje naší kuchyň, betonovou stěrku a první nábytek v pracovně a ložnici!




    Je ještě něco, co by vás o našem stěhování zajímalo? Ať už formou článku, videa, nebo je něco, na co se chcete jenom zeptat?

    PHOTO DIARY | Leden 2019!

    $
    0
    0

    To ten leden teda pěkně rychle utekl! Skoro bych řekla, že jsem si ani nestihla rozmyslet novoroční předsevzetí a už je únor :D. Ale já si je ještě vymyslím, to se nebojte.

    Dáváte si novoroční předsevzetí? A jestli jo, tak jaká jste si dali na rok 2019?


    Hned na začátku ledna napadl prašánek, a tak jsem se rozhodla, že po dloooouhé době zkusím zase běžky a vyrazila jsem s taťkou a dědou na 25 km okruh u Bedřichova. A bylo to úplně skvělý! 
    Nádherný výhledy, krásně upravené, ale ne moc náročné trasy, a když přišel kopeček, vůbec se nám to nerozjelo, čehož jsem se bála úplně nejvíc. Takže za mě paráda a doufám, že ještě někdy vyrazíme.


    Leden byl taky hodně o dozařizování bytu a já doufám, že už vás s tim moc neotravuju, jak se to táhne dlouho :D. Celý měsíc jsme čekali na dodání kuchyňské desky, takže v mezičase jsme alespoň nechali udělat světla, začali se zařizováním pracovny a ložnice a promysleli si obývák a koupelnu.


    Návštěva IKEY tak proběhla hned několikrát a ještě pořád máme pár věcí, pro které tam budeme muset zajet. Příště už to ale budou jen závěsy, skříňky do koupelny a nějaké nádobí. Na vybírání doplňků, svíčíček a všech dalších serepetiček už jsem domluvená s mamkou. Takže toho Kubu ušetřím :D.


    Teď už je v bytě vše, co potřebujeme (jo, až na internet, ale ten snad bude zítra...), takže máme v plánu do konce týdne pobalit věci a o víkendu se přestěhovat! Hurá! 

    Asi vám ani nemusím říkat, jak se těšíme :)).


    S Kubou jsme se domluvili, že musíme trávit trochu víc času i "mimo domov" a čas od času si udělat i nějaké hezké "randíčko".


    S kamarády jsme taky se přihlásili do tanečních pro dospělé. Když mi to Verča navrhla, hned mě to nadchlo, ale nečekala jsem, že by mi to prošlo u Kuby. Měl ale asi zrovna nějakou slabší chvilku, nebo jsem působila až moc nadšeně, že celkem rychle souhlasil :D.

    Sice kluci každej týden trochu remcaj, ale jde jim to dobře a navíc mají po skončení slíbené pivo, tak je to prý hned snesitelnější!

    Chodili jste do tanečních na střední škole? Nebo do tanečních pro dospělé? A jak se na to tvářil váš partner? 


    Víkendy jsme hned dvakrát trávili v horách, na chatě právě u Verči s Adamem. No a to je vždycky ten nejlepší odpočinek. Člověk úplně vypne, prochází se přírodou, dokonce jsme si i koupili lopaty a trochu si vzpomněli na dětství a po večerech jsme hráli deskové hry!


    Stala jsem se závislou na podcastech a sepsala jsem pro vás článek o mých oblíbených!


    Konečně jsme začaly trochu pravidelně chodit na jógu!


    Nikča strávila půlku ledna na Srí Lance, kde si to opravdu moc užila. Celý svůj výlet i se všemi tipy a nádhernými záběry vám shrnula ve článku.


    S Pierem se rozhodli cestovat co nejvíc nalehko a sbalili si jen do malých batůžků. Protože Nikču celá tahle zkušenost fakt bavila a vás zajímala, natočila na tohle téma i video.


    S Kubou jsme se podruhé podívali do Dubaje, ale o tom vám povím zase příště, v samostatném článku.


    Zúčastnily jsme se focení fotek pro letošní Avon pochod. I letos budeme ambasadorkami projektu a i letos jsme si už stihly zamilovat nová trička! Niky má na sobě dětské a já dámské. V prodeji budou na jaře a jsou vstupenkou na pochod a možností, jak přispět na prevenci rakoviny prsu.


    Protože už jsme byly opět kompletní, hned jsme se vrhly na plánování novinek na rok 2019! Články, videa, produkty, diáře a další projekty. Nápadů máme spoustu, tak už se můžete začít těšit.


    Jaký byl váš start do nového roku? A co máte v plánu na únor?

    S Kubou v Dubaji!

    $
    0
    0

    Příspěvek vznikl ve spolupráci s Visit Dubai.

    Ahoj všichni! Dneska pro vás mám spooooustu fotek a takové celkové shrnutí našeho výletu do Dubaje. Tam jsme vyrazili už podruhé na pozvání dubajské centrály cestovního ruchu a zase jsme si to moc užili.

    Náš první výlet před dvěma lety byl hooodně akční. Každý den jsme měli na programu hned několik aktivit a ani se nám nechtělo věřit, kolik jsme toho stihli. Na let helikoptérou, jízdu pouští nebo návštěvu strašidelného domu rozhodně jen tak nezapomeneme!

    Tentokrát jsme to pojali trošku víc odpočinkově a upravili si program tak, abychom viděli zase něco jiného a hlavně měli i trochu času na bazén a sluníčko - to nás minule trochu mrzelo, že jsme nestihli.



    Hned první den ráno jsme vyrazili na úplnou novinku v Dubaji - vyhlídku Dubai Frame ve tvaru velkého rámečku. Ta se otevřela teprve loni a je z ní krásný výhled na staré a nové město.


    Uprostřed má dokonce zabudované "chytré" sklo, které pozná, že po něm někdo jde a zprůhlední. Máte tak výhled i dolů. Což musím říct, že nebylo úplně nejpříjemnější :D. Jak to máte vy? Vaděj vám takovéhle vyhlídky, kde vidíte pod sebe, nebo vám je to jedno?


    Na oběd jsme se jeli podívat do Al Serkal Avenue. Takového komplexu různých obchůdků s bytovým designem, galerií, restaurací a kaváren.


    Tenhle obchod mě zaujal asi ze všeho nejvíc a kdyby to šlo, půlku bych si odvezla domů! Nebo alespoň ty křesílka, koberce a polštáře!


    A objevili jsme taky malý obchůdek spojený s továrnou na čokoládu! Je opravdu škoda, že fotky nepřenášejí vůni. Protože tady to vonělo božsky! ČOKOLÁDOU!


    Každou čokoládu jsme samozřejmě i poctivě ochutnali a moje oblíbená byla tahle hořká s kávou a kardamomem. Mňam!


    Večer jsme zakončili v zábavním parku Global Village, kde se nacházejí trhy s produkty z celého světa. Arabské datle, turecké medy, marocké koberce, ruské matriošky, japonské roztomilosti, thajské masáže, africké vyřezávané sošky... vážně všechno, na co si vzpomenete!



    Druhý den nás čekal výlet do nedaleké Hatty, kde jsme navštívili přehradu a projeli se na kajaku.


    Moc nám to nešlo, ale byla to sranda!


    Odpoledne jsme si užili u bazénu u nás na hotelu a nejvtipnější bylo, když si šel Kuba zaplavat. Voda měla totiž jenom tak metr hloubku, ale plavčík, ten se hned začal připravovat na záchranu - sundal si bundu, nasadil plovák a bedlivě Kubu sledoval. Zachytili jsme to i do vlogu, viděli jste?



    Večer jsme si užili v centru u tančící a zpívající fontány a svítící Burj Khalify!


    Třetí den jsme zahájili v 555 metrech, ve 148. patře Burj Khalify a užili si krásný výhled do všech stran. Momentálně je Burj Khalifa nejvyšší budovou světa a je to opravdu zážitek, stát takhle vysoko nad zemí.


    Takhle to vypadá, když jedete na dovolenou pouze dva. Vidíte zrcadlo a hned musíte využít příležitosti pro společnou fotku :D.


    V dubajském nákupním centru(největším na světě, samozřejmě!) jsme taky objevili naší oblíbenou restauraci Wagamama a kuřecí katsu kari nezklamalo! Jestli někdy bude Wagamama i v Praze, asi už nebudu jíst nic jiného :D.


    Tentokrát jsme se nebyli podívat v žádném akváriu, ale zamířili jsme do Green Planet. Velkého vnitřního deštného pralesa se spoustou papoušků, opiček a dokonce i s lenochodem. Tam se nám moc líbilo a celý areál je opravdu hezky vymyšlený. Nejprve totiž vyjedete výtahem nahoru do koruny obřího stromu, a potom jdete po cestičce pomalu dolů, až ke kořenům.


    Nedaleko Green Planet je La Mer beach, která tak trochu připomíná Kalifornskou Venice beach. Jsou tam různé obchody s oblečením a kosmetikou, kavárny a restaurace a krásná písečná pláž, na které se dá i koupat.


    No a na poslední den jsme zamířili do hotelu FIVE Palm, který jsme si vyhlídli na instagramu a užili si celý den s knížkou u bazénu.


    Před odletem jsme se ještě po cestě pro kufry otočili v hotelu Medinat Jumeirah, protože jsme se chtěli podívat na Burj Al Arab, který je hned naproti a úplně jednoduše se k němu nedá dostat.


    Abychom se dostali blíž, museli jsme si koupit projížďku lodičkou, což nás trochu zklamalo, ale na druhou stranu je to pochopitelné, že nechtějí, aby se jim turisti jen tak pohybovali po hotelu...


    Pro nás je to úplně jiný svět, ale rozhodně si myslíme, že stojí za to se tam alespoň jednou podívat! Byli jste někdy v Dubaji? Líbilo se vám tam? 
    Viewing all 1284 articles
    Browse latest View live